GNSS چیست؟

GNSS چیست؟

 • 11876
 • 7
 • ا2 دقیقه

GNSS چیست؟ global navigation satellite system ) GNSS)

همانطور که در سوالات پیشین سعی شد در مورد GPS و سیستم موقعیت یاب جهانی توضیح داده شد , در آن توضیحات ذکر شده است:

GPS غالبا به مجموعه ماهواره های موقعیت یابی  که توسط آمریکا پیاده سازی گردیده است گفته می شود و در چند سال اخیر پروژه های مشابهی توسط کشورهای روسیه (گلوناس GLONASS) , چین (Beidou) , و اتحادیه اروپا(گالیله Galileo) انجام گرفته است.

تمام سیستم  های موقعیت یاب گفته شده دارای تعداد زیادی ماهواره در اطراف زمین هستند که به صورت کاملا اختصاصی می توانند موقعیت شما را تشخیص دهند.

در اینجا لازم است در مورد دقت موقعیت یابها و زمان گرفتن موقعیت در انواع چیپ های گیرنده توضیح دهیم.

همانطور که در مبحث GPS نیز توضیح داده شد موقعیت یاب های جهانی وقتی می توانند چهار ماهواره با درجه سیگنال مناسب را دریافت نمایند می توانند موقعیت شما را بر روی کره زمین بصورت سه بعدی مشخص نمایند.

ماهواره های GNSS

حال تجسم کنید شما در فضای بسته چندین ساختمان بلند قرار دارید , مطمئنا در این وضعیت دید مستقیم و میزان سیگنال دریافتی شما از ماهواره های موقعیت یاب بسیار کم خواهد شد , که باعث می شود هم دقت شما کاهش یابد (افزایش خطای موقعیت) و هم مدت زمان گرفتن موقعیت بسیار بیشتر از حد نرمال خواهد شد.

علت هم کاملا مشخص می باشد, میزان پراکندگی ماهواره ها در فضا باعث می شود سیستم شما تعداد ماهواره کمتری را مشاهده کند. (البته نوع پراکندگی هم بسیار تاثیر گذار است)

GNSS چیست؟

مسائلی از این قبیل و همچنین ارتقاء سیستم موقعیت یاب , باعث شد که گیرنده هایی طراحی و تولید شود که علاوه بر گرفتن و  تشخیص موقعیت از طریق مثلا فقط GPS می تواند همزمان موقعیت را بر اساس چندین سیستم موقعیت یاب جهانی ( GPS و Galileo و Beidou و GLONASS) بصورت همزمان تشخیص دهد.

ممکن است علاقه مند باشید!  ردیاب جیبی

با تمام این تفاسیر و توضیحات می توان گفت چندین سیستم موقعیت یاب جهانی وجود دارد که بصورت موازی با خصوصیات خاص خود مشغول به کار هستند. که می  توان با گرفتن اطلاعات این سیستم ها بصورت موازی زمان و  دقت گرفتن موقعیت را افزایش داد.با این توضیحات الان باید جواب GNSS چیست؟ را بخوبی بدانید.

GNSS رادشید

انتشار مطالب قرار گرفته در وب سایت رادشید با ذکر منبع بلامانع میباشد. (رادشید)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 پاسخ
  • پشتیبانی رادشید
   پشتیبانی رادشید می گوید:

   سلام دوست عزیز برای اشتراک گذاری از دکمه های اشتراک گذاری صفحه انتهای مطلب و یا کپی کردین لینک کوتاه صفحه استفاده بفرمایید.

   پاسخ