دستگاه پی دی ای(PDA)، هندهِلد و دیتاکالکتور

Personal digital assistant

دستگاه پی دی ای (PDA) که بسیاری آن را با عناوین دیگری نظیر هندهِلد، دیتاکالکتور، دستیار دیجیتال شخصی و کامپیوتر موبایلی می شناسند، در واقع گوشی هایی هوشمند با استانداردهایی خاص و متفاوت از گوشی های هوشمند معمولی نظیر، بدنه بسیار مقاوم در برابر ضربه، پاشش آب، تغییرات دمایی نظیر رطوبت بالا ، سقوط و موارد دیگری می باشند.

از دستگاه های PDA در شرکت ها و سازمان هایی که نیاز به جمع آوری و تحلیل اطلاعات با سرعت و دقت عمل بالا داشته و یا محیط های کاری صنعتی با شرایط خاص آب و هوایی هستند، استفاده می شود. از جمله این مکان ها می توان به انبارهای محصولات جهت انبارداری و انبارگردانی و در خطوط تولید صنعتی نظیر فولاد، پتروشیمی و نیروگاه های برق جهت ثبت اطلاعات با دقت بالا و به حداقل رساندن خطاهای انسانی اشاره نمود.

دستگاه پی دی ای یا همان هندهلد همانگونه که در فوق هم به آن اشاره شد با توجه به تاثیری که در افزایش سرعت و دقت کار داشته و درصد اشتباهات و مغایرت ناشی از خطاهای انسانی به دلیل سهل انگاری و شرایط سخت کاری را کاهش می دهند،  سبب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه های عملیاتی سازمان ها می گردند.

PDA های صنعتی که بسیاری آن را با اسامی هندهِلد و یا دستیار دیجیتال می شناسند، در واقع گوشی های موبایل هوشمندی هستند که از تفاوت عمده ای که از آن به عنوان صنعتی بودن یاد می شود برخوردار می باشند.

در واقع دستگاه های پی دی ای در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که گوشی های موبایل معمولی در آنجا کار نمی کنند یا کارایی های لازم را ندارند. از جمله این مکان ها می توان به انبارهای نگهداری کالاها، خط تولید فولاد و یا بنادر که دارای شرایط متفاوتی نظیر آب و هوای خاص، رطوبت بالا می باشند و یا حتی احتمال ضربه و آسیب به دستگاه ها وجود دارد، اشاره نمود.

علاوه بر شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی ، عوامل دیگری نیز سبب ترجیح این دستیارهای دیجیتال صنعتی به نمونه های معمولی آن گردیده است و آن دارا بودن قابلیت های کاربردی مورد نیاز صنایع نظیر قابلیت NFC، RFID یا بارکد اسکنر می باشد. از میان قابلیت های ذکر شده از NFC و RFID بیشتر در انبارها و برای مدیریت محصولات و نیز تگ کردن لاگ شیت ها در نیروگاه ها، خط تولید فولاد و خط تولید صنایع استفاده می گردد.

یکی از اصلی ترین کاربردهای دستگاه های پی دی ای صنعتی(PDA) که بسیاری از مشتریان ما از آن استفاده می کنند، ثبت اطلاعات است و مخاطب اصلی آنها خطوط تولیدی صنایع ، پتروشیمی و نیروهای تولید برق می باشند.

در واقع در این کارخانجات و خطوط تولید با استفاده از دستگاه پی دی ای صنعتی (PDA) مجهز به نرم افزار لاگشیت توانسته اند علاوه بر سرعت بخشیدن و سهولت به کارها ، عملکرد و راندمان خود را با کاهش تاثیر نیروی انسانی و در نتیجه کاهش خطاهای انسانی در اثر سهل انگاری، خستگی و شرایط کاری نامناسب به حداکثر برسانند و همین امر سبب گردیده که استفاده از پی دی ای(PDA) در میان صنایع بویژه صنایع مادر و تولید کننده با استقبال زیادی مواجهه گردد.

با توجه به آنچه در فوق به آن اشاره نمودیم می توان عنوان نمود که اولویت اصلی استفاده از دستیارهای دیجیتال صنعتی در وهله اول قابلیت های سخت افزاری خاص آن نظیر ضد ضربه بودن، ضد گرد و غبار، ضد آب بودن و نیز تحمل درجه حرارت بالا می باشد و پس از آن قابلیت های دیگری نظیر داشتن بارکد اسکنر، NFC و RFID عاملی برای انتخاب و استفاده از این گجت های صنعتی می باشد.

با توجه به خاص بودن ماهیت دستگاه پی دی ای (PDA) و موارد مصرف آن، تولیدکنندگان این محصول در جهان محدود بوده و نمی توان برای این محصول به دنبال برند شناخته شده و نام آشنایی بود.

از آنجایی که دستگاه پی دی ای ماهیتاً گوشی های هوشمندی با قابلیت خاص می باشند با نگاهی به بازار تولید این محصولات به برند هایی نظیر Caterpillar و مدل های مشابه آن می رسیم که اگرچه به دلیل ظاهر مستحکمی که دارند این ذهنیت را ایجاد می کنند که می توان از آنها به عنوان پی دی ای(PDA) استفاده کرد، اما در عمل این مدل گوشی ها عملکرد اصلی PDA ها را نداشته و نمی توان آنها را جایگزین PDA صنعتی در نظر گرفت و در واقع می توان گفت در بازار تولیدات این محصول صنعتی نمی توان به دنبال PDA با برند معروف و شناخته شده بود چرا که اکثر هندهلدهای صنعتی تولید شده توسط تولیدکنندگان اندکی، که در سراسر جهان وجود دارند به صورت NONAME تولید و در نهایت پس از آماده سازی با نام تجاری برند سفارش دهنده به بازار عرضه می شوند، که در این بین 95 درصد از دستگاه های پی دی ای صنعتی در چین و توسط 2 یا 3 شرکت خیلی معروف که معروفیتشان در خط تولیدشان می باشند، توسط برندهای معروف سفارش داده شده و به اسم آنها وارد بازار می شوند. آنچه در این بین حائز اهمیت است توجه به این نکته است که از لحاظ کیفی هیچ تفاوتی بین این تولیدات وجود ندارد .

دستگاه پی دی ای صنعتی رادشید نیز از این دست می باشند و به سفارش شرکت رادشید تولید و با گارانتی و ضمانت به مشتریان عرضه می گردد.

بله، در ایران شرکت صاایران تنها برای شرکت های نظامی با سفارش محدود چنین محصولاتی رو تولید و به آنها عرضه می کند. البته شایان ذکر است که شرکت هایی در اروپا و آمریکا نیز همانند صاایران وجود دارند که تنها برای مصارف نظامی آنهم با قیمت های خیلی بالا و با تعداد محدود و تحت سفارش اقدام به تولید گجت های صنعتی نظیر دستگاه های پی دی ای صنعتی می کنند و با توجه به اینکه این گجت های صنعتی قیمت بالایی داشته و هم شرایط تحریم به گونه ای می باشد که خود این شرکت ها امکان همکاری با شرکت های ایرانی را ندارند لذا دسترسی مستقیم به محصولات این شرکت ها برای شرکت های ایرانی متقاضی این محصولات وجود ندارد.

اصلی ترین مزیت هندهلد صنعتی یا همان دیتاکالکتور ضد ضربه بودن آن و صفحه نمایش با استاندارد IPS است که قابلیت تحمل ضربه تا 10 کیلوگرم را دارا می باشد. هندهلد های صنعتی همچنین بسته به مدل های مختلف دارای بدنه ضدآب با استانداردهای متفاوت از IP65 گرفته تا IP67 می باشند، به عنوان مثال در مدل های با استاندارد IP67 حتی در صورت افتادن PDA تا عمق نیم متر زیرآب هم مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی گردد.

علاوه بر موارد ذکر شده قابلیت ضد گرد و غبار بودن هندهلد سبب می گردد که در مقابل هر نو ذراتی نفوذ ناپذیر باشد. این دستگاه دیتاکالکتور(هندهلد) تا 95 درصد در برابر رطوبت مقاوم می باشد و این بدان معنی است که حتی در شرجی ترین شرایط آب و هوایی نظیر بنادر که رطوبت بالایی دارند نیز مشکلی برای این دستگاه پیش نخواهد آمد.

قابلیت دیگری که می توان برای دستگاه پی دی ای در نظر گرفت این است که اگر از ارتفاع 1.5 متری از دست افراد بر زمین بیفتد مشکل جدی برایش پیش نمی آید چرا که علاوه بر محکم بودن بدنه دستگاه بُرد درون آن یکپارچه و یک تکه بوده و در صورت ضربه خوردن دستگاه آسیب جدی نمی بیند.

تمام موارد ذکر شده مزیت های ساختاری دستگاه PDA بودند اما مزیت های دیگری هم وجود دارند که بویژه در بحث ثبت اطلاعات و اسناد با کاهش خطای انسانی و افزایش بهره وری سازمان ها کمک بسزایی دارند، از جمله این قابلیت ها می توان به سوارشدن بارکد اسکنرهای لیزری تک بعدی، دوبعدی و یا قرائتگر RFID و NFC اشاره نمود.

در واقع اسکنر موجود در گوشی ها عکس ها را تحلیل می کند و این درحالی است که بارکد اسکنر لیزری دستگاه های PDA در لحظه و با سرعت خیلی بالا نقاط که در واقع همان کد های 0 و 1  درون QR کد می باشند را تحلیل می کنند و به همین دلیل سرعت خیلی بالایی در اسکن خواهند داشت.

با توجه به سفارشی سازی بودن گجت های صنعتی بنا بر ماژول های درخواستی مشتریان امکان نگهداری دستگاه بر اساس نیازهای متفاوت سازمان ها و ارگان ها، در انبار وجود نداشته و برای خرید این دستگاه ها شرکت متقاضی باید ابتدا سفارشات خود را به صورت دقیق به شرکت رادشید اعلام و پیش پرداختی بابت سفارش خود انجام دهد، پس از آن شرکت رادشید نیز اقدام به سفارش گذاری برای تولید کننده اصلی نموده و پس از 60 تا 90 روز دستگاه به مشتری تحویل و مابقی مبلغ اخذ می گردد.

با سرچی ساده در اینترنت براحتی می توان دید که گجت های صنعتی رادشید در مقایسه با مدل های مشابه به مراتب قیمت کمتری داشته و این تفاوت قیمت به دلیل نحوه ثبت سفارش می باشد.

در واقع اگرچه با سفارش گذاری، سرعت دریافت کالا توسط مشتری پایین می آید اما از طرف دیگر قیمت تمام شده برای دستگاه به مراتب کمتر می شود چون در روش سفارش گذاری مبلغی که شرکت ها برای خواب انبار بر روی قیمت دستگاه محاسبه می کنند ، در نظر گرفته نمی شود که این مبلغ در حد 10 تا 15 درصد اختلاف قیمت ایجاد می کند.

اگرچه انتخاب بین مدل خوب و بد و یا انتخاب بین مدل اندرویدی و ویندوزی در میان دستگاه های دیتاکالکتور یک انتخاب سلیقه ای و بر اساس نیاز سازمان مدنظر می باشد اما معیارهایی وجود دارند که می توانند در انتخاب مدل مدنظر به شما کمک کند.

یکی از مهمترین اختلافات هندهلد صنعتی اندرویدی و ویندوزی در تنوع مدل های تولید شده آنها می باشد بگونه ای که  هندهلد اندرویدی دارای تنوع بیشتری نسبت به هندهلد ویندوزی می باشد به عنوان مثال هندهلدهای اندرویدی در مدل های 4 ،5 و 6 اینچی به بازار عرضه شده اند حال آنکه هند هلد ویندوزی تنها محدود به یک مدل 6 اینچی می گردد اما در عوض PDA های صنعتی مدل ویندوزی در مقایسه با مدل اندرویدی کمتر نیاز به آپدیت دارند و این در حالی است که در مدل های اندرویدی هر چند وقت یکبار آپدیت جدیدی برای دستگاه می آید و با هربار انجام آپدیت قابلیت هایی نظیر بارکد اسکنر و NFC از دسترس خارج شده و دیگر کار نمی کنند.

مقدار حافظه RAM دستگاه های PDA رادشید با توجه به تنوع مدل ها بین 2 تا 4 گیگابایت و میزان حافظه داخلی بین 16 تا 64 گیگابایت متغییر است. علاوه بر این در اکثر مدل ها امکان اضافه نمودن حافظه جانبی نیز وجود دارد.

بله باتری دستگاه های PDA باتری هایی با قابلیت 4000 تا 5000 میلی آمپر ساعت می باشند که بسته به نوع استفاده می تواند 2 تا 3 روز شارژ نگه دارند، نکته قابل توجه در مورد PDAها این است که به دلیل داشتن خروجی OTG می توان از آنها به عنوان پاوربانک نیز استفاده نمود.

شارژ کردن هندهلدها مثل گوشی های معمولی و از طریق شارژر صورت می پذیرد، برخی از مدل ها نیاز به شارژر USB داشته و برخی دیگر با شارژرهای TYPEC

صفحه نمایش PDA های رادشید بین 4 تا 6 اینچ و با قابلیت IPS می باشد که کیفیت خوب و قابل قبولی را برای این دستگاه ایجاد نموده است.

نرم افزار لاگ شیت یک نرم افزار اندرویدی می باشد که بر روی PDA ها نصب و برای دسترسی اپراتورها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع نحوه عملکرد این نرم افزار با استفاده از PDA ها به این صورت است که اپراتورها در زمان ورود به نرم افزار با وارد کردن نام کاربری و پسورد خود و بر اساس وظیفه و نقشی که برایشان تعیین شده وارد نرم افزار می شوند.

اگر بخواهند به فرم های تعریف شده توسط سوپروایزر خود که با یک tag قفل شده اند دسترسی داشته باشند، باید PDA خود را به تگ موردنظر نزدیک کرده و از طریق تگ NFC قفل نرم افزاری را باز نمایند تا بتوانند اطلاعات درون فرم مورد نظر را مشاهده نموده و در زمان تعیین شده برای پر کردن فرم اقدام و مجدداً از آن خارج شوند.

اگرچه چنین عملکردی در ابتدا ممکن است ساده به نظر برسد اما همین فرآیند ساده تا حد بسیاری توانسته است، بازدهی و بهره وری سازمان های مورد استفاده از این نرم افزار را افزایش دهد، زیرا با توجه به نحوه عملکرد نرم افزار لاگشیت، شخص برای انجام وظایفش ملزم به حضور در محل و انجام آن در زمان تعیین شده می باشد و هیچ شخص دیگری نمی تواند بدون اطلاع سوپروایزر و خود آن شخصی به جای او به اطلاعات و وظایفش دسترسی داشته باشد.

همچنین چون ثبت اطلاعات به صورت دستی انجام نمی پذیرد خطاهای ناشی از خستگی و یا اشتباهات نیروی انسانی به حداقل رسیده و مهمتر آنکه تا پیش از استفاده از نرم افزار لاگشیت، ثبت اطلاعات بر روی فرم های کاغذی انجام می گرفت که با توجه به حجم بالای اطلاعات ثبتی سازمان ها و شرکت ها به فرم های کاغذی زیادی برای ثبت و همچنین محل جداگانه ای برای بایگانی آنها نیاز بود که دیگر با این روش عملاً هیچ یک از این دو مشکل وجود نخواهد داشت.

بله کلیه گجت های صنعتی رادشید شامل هندهلد، لپ تاپ صنعتی و تبلت صنعتی دارای 6 ماه گارانتی و 1 سال ضمانت تأمین قطعات و خدمات دارند و شرکت تعهد می کند هر قطعه ای که دچار خرابی و یا مشکل شود را تأمین نمایید.

در واقع کلیه گجت های صنعتی ما با برند رادشید و گارانتی و ضمانت رادشید به مشتری تقدیم و شرکت متعهد می گردد برای تأمین دستگاه همکاری کند.