چرا ردیاب‌ها باید جایگزین دزدگیرها شوند؟

چرا دیگه نباید از دزدگیر استفاده کنیم ؟

  • 5722
  • 0
  • ا3 دقیقه

در این مقاله با بیانی ساده و در قالب تجربه های مشترکی که همه ما با آن مواجهه شده ایم دلایل ناکارآمد بودن دزدگیرهای موجود در بازار را مورد بررسی قرار می دهیم اما پیش از ذکر این دلایل تعریفی رسمی از دزدگیر و اجزا سازنده آن جهت آشنایی بیشتر شما با عملکرد اصلی این دستگاه عنوان می کنیم.

 

دزدگیر چیست ؟

بنا بر تعریف شفافی که ویکی پدیا از این محصول دارد، دزدگیر یا سیستم امنیتی خودرو  وسیله ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل با اعلام صدا ، این عمل غیر قانونی را اعلان می کند.

ساختار و نحوه عملکرد دزدگیر های موجود در بازار

دزدگیرهای موجود در بازار اگرچه از لحاظ شکل و ظاهر متفاوت می باشند ولی همه آنها خط تحریک باز و بسته ،  کلید، سوئیچ و قفل رمزی کنترل از راه دور ، یکسری مدار شارژ باتری که در جعبه دزدگیر قرار می گیرد و در صورت قطع برق یا خرابکاری عمدی سارقان در سیم های برق ورودی، سیستم را تغذیه می کند را شامل می باشند، علاوه بر موارد فوق بلندگو نیز جز اصلی  و پایه ثابت اجزاء سازنده دزدگیرها هستند، البته در  بعضی از مدل ها نیز تلفن کننده های خودکاری وجود دارند که در صورت بروز هشدار و فعال شدن آژیر به صورت خودکار از طریق تماس یا ارسال پیامک به شماره های از پیش تعیین شده هشدار را اطلاع رسانی می کنند. معمولا در دستگاه های دزدگیر صدای قوی آژیر یک امتیاز به شمار می آید و اکثر مردم تمایل دارند که صدای آژیر دزدگیرشان قوی باشد و به همین منظور از بلندگوهای بوقی استفاده می کنند.

نکته حائز اهمیت در این بین، بیان این نکته می باشد که در هنگام نصب دزدگیر و بلندگو از سیم کشی توکار استفاده نمایید باید استفاده نمود زیرا یکی از مشکلات اصلی دزدگیرها این است که اگر سیم ها متصل به بلندگو قطع شوند خبرکننده دزدگیر نیز از کار می افتد و عملاً دزدگیر غیرفعال می شود، پس به همین دلیل توصیه می شود در زمان نصب از بلندگوهای بدون سیم استفاده نمایید و یا چندین بلندگو را با سیستم موازی به هم نصب کنید.

حال که تا حدودی با تعریف رسمی و جزئیات سازنده دزدگیرها آشنا شدیم به موضوع اصلی یعنی بیان علت اینکه چرا نباید از دزدگیرها استفاده کنیم می پردازیم.

معایب دزدگیرهای موجود در بازار با زبانی خودمانی

بعد از یک روز پرمشغله در حال استراحت هستی که با صدای ممتد آژیر دزدگیر خودرویی در خیابان از خواب می‌پری و در حالت خواب و بیدار صدای آژیر رو گوش می کنی که ببینی صدای دزدگیر ماشین خودته یا ماشین دیگه ای هستش ؟!

اگه بتونی تشخیص بدی که مربوط به ماشین خودت هست سریع باید خودتو به ماشینت برسانی و در بهترین حالت ممکن مشاهده کنی که ماشینت سرجاش هست و تا شعاع چند صد متری هیچ جنبنده ای به چشم نمی خوره و اون موقع است که می تونی با خیال راحت برگردی خونه اما همچنان ته ذهنت درگیر این هستی که چرا آژیر دزدگیرت فعال شده ؟! آیا واقعا کسی قصد باز کردن درب خودرو تو رو داشته یا درصد حساس بودن سنسور خودروت نامناسب و هزار و یک فکر و دلیل دیگر که ذهنت رو درگیر می کنه بدون اینکه بتونی علت اصلی رو پیدا کنی! هم ذهنت درگیر شده و هم ساعت استراحتت رو از دست دادی!!

البته همه موارد ذکر شده در صورتی نه چندان خوشایند برای شما به حساب میاد که مالک خودرویی با دزدگیر باشید، حالا اون روی سکه رو ببینید که شما شخصی باشید که خودرویی نداشته باشید و با صدای این آژیر ممتد از خواب بیدار شده باشید برای شما بهترین حالت زمانی اتفاق میفته که اگرچه بیدار شده باشید اما صدای آژیر دزدگیر چند ثانیه بعد قطع شود احتمالا در این وضعیت اخمی به چهرتون میشینه و سعی می کنید دوباره بخوابید حالا وضعیتی رو تصور کنید که صاحب خودرو مذکور در جریان فعال شدن این هشدار نباشه و اقدامی برای غیرفعال کردنش انجام نده و تا مدت طولانی شما مجبور به شنیدن بوق هشدار اعصاب خردکنی باشید که تایم استراحتت رو ازتون گرفته در این شرایط نه فقط شما بلکه کل افراد ساکن در آن محل با گفتارهایی نا محترمانه در ذهنشان صاحب خودرو مذکور رو مورد لطف قرار میدن و یکی از یکی دیگه عصبانی تر هستند.

البته همه ماجرا به این ختم نمی شود و در بدترین حالت عنوان شده در بالا، حالتی را متصور شدیم که خودرو مورد سرقت واقع نشده باشد، هم من و هم شما موارد بسیاری دیده و شنیده ایم که بدون به صدا درآمدن بوق هشدار خودرو با حتی چند دقیقه ترک کردن ماشین زمانی که صاحب آن به محل پارک ماشین خود برگشته است با نبود خودرو خود مواجهه شده!!!

همه آنچه ذکر شد رویدادهای قابل تکراری هستند که بارها و بارها شاهد وقوع آنها بوده و خواهیم بود سوالی که در این بین، پرسش آن دور از ذهن نیست بیان این پرسش است که چرا با وجود چنین معایب بزرگی محصولی چون دزدگیر را خریداری و استفاده می کنیم؟!

در پاسخ به این پرسش تنها یک دلیل قابل پذیرش می توان عنوان نمود و آن عدم اطلاع از محصولات جایگزین برای حذف چنین محصول پر مشکلی از سبد خرید خانوارها دانست. اگرچه در ابتدای امر و زمانی که این محصول ابداع و روانه بازار شد به دلیل شرایط جامعه آن زمان تا به امروز استفاده از این محصول با وجود همه معایبش بدلیل عدم وجود کالای جایگزین ، خود خالی از لطف نبوده است اما با وجود پیشرفت های تکنولوژی، طراحی و جایگزین کردن محصولاتی که بر اساس نیاز واقعی زمان حال با ویژگی رفع نواقص و مشکلات محصولات قبلی دیگر در بازار وجود دارند، استفاده از دزدگیرها  منطقی نبوده و علاوه بر این در شرایط اقتصادی کنونی هزینه ای نا به جا و اضافه به ما تحمیل خواهد نمود بدون آنکه به کارمان بیاید.

برای مشاهده راه حل رفع مشکل ناکارآمدی دزدگیرها اینجا کلیک کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ