هرآنچه در مورد سرقت خودرو باید بدانید را ما به شما می‌گوییم
  • ۱۷۰۹
  • ۰
  • ا۷ دقیقه

همه‌چیز درباره سرقت خودرو

بر اساس آمارهای اعلام‌شده بخش اعظمی از موارد سرقت، مربوط به سرقت وسایل نقلیه بالأخص خودروها است. در این مقاله به سؤالات متداول در رابطه با سرقت خودرو پرداخته و سعی می‌کنیم تا در حد امکان پاسخ‌های کاربردی به شما ارائه دهیم.

مدت زمان پیدا شدن خودروی سرقتی چقدر است؟

مدت زمان پیدا شدن خودروی سرقتی چقدر است؟

گرچه که این پرسش پاسخ قطعی نخواهد داشت و زمان پیدا شدن خودروی به سرقت رفته به عوامل متعددی بستگی دارد؛ اما بر اساس آمار مراجع معتبر امکان پیدا شدن خودرو سرقت شده در ۲۴ ساعت پس از سرقت تقریباً ۳۰ درصد است و بر اساس آمار بخش قابل توجهی از خودروهای مسروقه در بازه یک هفته‌ای پس از سرقت پیدا می‌شوند.

در این میان سریع‌ترین زمان پیدا شدن خودرو مسروقه متعلق به خودروهای مجهز به ردیاب بوده که زمانی کمتر از ۴ یا ۵ ساعت را به خود اختصاص داده‌اند.

ردیابی ماشین سرقتی با سیم‌کارت چگونه است؟

پاسخ به این پرسش نیازمند توضیحاتی است تا شما را دچار اشتباه نکند اولین نکته آن است که خود سیم‌کارت به تنهایی قابلیت ردیابی و رهگیری را ندارد پس جاسازی کردن سیم‌کارت به تنهایی در داخل خودرو کارکردی نخواهد داشت.

ردیابی سیم‌کارت از طریق مخابرات زمانی امکان‌پذیر است که سیم‌کارت در داخل یک گوشی روشن، فعال باشد.

 ردیابی ماشین سرقتی با سیم‌کارت چگونه است؟

امکان ردیابی در این شرایط هم در صورتی امکان‌پذیر است که اولاً منطقه‌ای که موبایل در آن قرار می‌گیرد آنتن دهی خطوط ارتباطی برقرار باشد؛ ثانیاً سیم‌کارت و خودرو هر دو به نام یک مالک ثبت‌شده باشند، در این صورت شما با مراجعه به مراجع قضایی می‌توانید درخواست دریافت گزارش‌های نقطه زنی موبایل فعال در خودرو مسروقه را داشته باشید و بتوانید از طریق پلیس آگاهی نسبت به بازپس‌گیری خودرو خود اقدام نمایید.

یک حالت دیگر نیز وجود دارد و آن مربوط به خودروهایی است که مجهز به ردیاب خودرو هستند، این خودروها با دارا بودن ردیاب خودرویی که مجهز به سیم‌کارت است به شما این امکان را می‌دهند که در هرلحظه از زمان و مکان به‌راحتی از طریق تلفن همراه خود موقعیت مکانی خودرو خود را چک نموده و در صورت سرقت در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم برای بازپس‌گیری وسیله نقلیه خود را انجام دهید.

ماشین دزدی را کجا می‌برند؟

ماشین دزدی را کجا می‌برند؟

سرقت ماشین با اهداف مختلفی از سوی سارقان انجام می‌شود:

گاهی سارقان ماشین، صرفاً برای یک جرم دیگر اقدام به سرقت خودرو می‌کنند که معمولاً بعد از انجام آن، ماشین را در گوشه‌ای از خیابان رها می‌کنند. در این حالت زمانی که ماشین سرقتی توسط پلیس پیدا شود، آن را به پارکینگ منتقل می‌کند تا مالک آن، پس از انجام مراحل اداری ماشین را ترخیص کند.

اگر ماشین را به‌منظور اوراق کردن به سرقت برده باشند در این مورد یا تماماً ماشین را به مال‌خر می‌فروشند یا اینکه قطعات آن را جدا کرده و به صورت خرده به فروش می‌رسانند.

در چنین مواردی خودروی مسروقه به گاراژها و پارکینگ‌های متروکه ماشین سرقتی برده می‌شود.

ماشین دزدیده‌شده را چگونه پیدا کنیم؟

ماشین دزدیده‌شده را چگونه پیدا کنیم؟

پاسخ به این سؤال به دو بخش تقسیم می‌شود:

اگر جز مالکان خودرویی هستید که خودرو شما مجهز به سیستم ردیاب ماشین است، به‌راحتی با مراجعه به سامانه ردیابی خود یا از طریق نرم‌افزارهای ردیابی تلفن همراه خود می‌توانید در لحظه از موقعیت مکانی خودرو خود مطلع شده و سریع آن را پیدا کنید.

اما اگر خودرو شما مجهز به هیچ سیستم ردیابی و حفاظتی نبوده است باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

پس ‌از آنکه متوجه شدید خودرو شما به سرقت رفته اولین اقدامی که باید انجام بدهید برقراری تماس با پلیس و اعلام سرقت است.

این کار را باید در سریع‌ترین زمان ممکن بعد از سرقت خودرو انجام دهید تا اگر با خودروی شما جرمی انجام شد مسئولیت آن متوجه شما نباشد.

در مرحله بعد از طرح شکایت می‌توانید دوربین‌های محل سرقت خودروی خود را چک کنید شاید با شناسایی سارق پروسه پیدا کردن خودروی شما سریع‌تر طی شود.

همچنین در فاصله پیگیری مراحل توسط پلیس، شاید مراجعه به گاراژها و اوراق فروش‌ها بتواند به شما کمک کند تا خودروی خود یا قطعات آن را بیابید.

اگر مدت زیادی از سرقت خودرو شما گذشته باشد فراموش نکنید که با چک کردن جریمه‌های راهنمایی ‌و رانندگی درصورتی‌که از خودروی شما تخلف ترافیکی سرزده باشد می‌توانید محدوده حضور خودروی خود را متوجه شوید و بتوانید از این امر به عنوان سرنخی استفاده جهت پیدا کردن ماشین دزدیده شده خود استفاده نمایید.

چگونه لیست خودروهای کشف شده توسط نیروی انتظامی را می‌توان مشاهده کرد

بخش قابل توجهی از آمار سرقت در کشور متعلق به سرقت خودرو است اما نکته‌ای که شاید بسیاری از آن بی‌خبر باشند این است که اعلام مفقودی یا سرقت خودرو و پیگیری آن نه تنها حق مالک بلکه وظیفه قانونی او تلقی می‌شود، به‌طوری‌که در صورت اهمال‌کاری در انجام وظیفه مشمول مجازات قانونی می‌شود.
همچنین باتوجه به نیاز مالک خودرو مبنی بر پیگیری روند اجرای مراحل قانونی و کسب اطلاع از پیدا یا عدم پیدا شدن خودرو اقداماتی در جهت سهولت پیگیری انجام شده است.
در همین راستا مالکین می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری، از طریق درگاه‌های غیرحضوری چون سامانه جست و جوی پیدا شده ها سایت پست یافته، برنامه پلیس من و سامانه پیامکی ۱۱۰۱۰۶۶۰۶۰ که متعلق به نیروی انتظامی است، اقدام نمایند.

چند درصد ماشین‌های سرقتی پیدا می‌شوند؟

چند درصد ماشین‌های سرقتی پیدا می‌شوند؟

از آنجا که خودرو دارای اطلاعات هویتی زیادی هست امکان فروش آن بسیار کم است با توجه به همین نکته بر اساس اعلام آمار نیروی انتظامی بیش از ۸۰ درصد از خودروهای سرقتی بعد از سرقت یافت می‌شوند.

نکته قابل‌توجه در این میان ذکر این مورد است که این آمار برای خودروهای مجهز به ردیاب به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

در واقع اکثر خودروهای مجهز به ردیاب دارای باطری بکاپ نیز بوده و درصورتی‌که سارقان به وجود ردیاب در خودرو هم پی ببرند و با برداشتن سر باطری، برق خودرو را قطع کنند همچنان با وجود باطری بکاپ در ردیاب، این دستگاه بدون مشکل به ارسال اطلاعات خود ادامه می‌دهد.

فروش ماشین سرقتی به چه صورت است؟

افزایش آمار سرقت خودرو و کشف نشدن درصدی از این خودروها احتمال اینکه این خودروهای سرقتی به فروش رسیده باشند را افزایش می‌دهد.

عده‌ای هم تجربه این موضوع را داشته‌اند که پس از پرداخت پول و خرید خودرو متوجه شدند که خودروی آن‌ها سرقتی بوده است. برای جلوگیری از این موارد حتماً لازم است قبل از انجام قولنامه و خرید خودرو حتماً استعلامات لازم را از پلیس دریافت نمایید:

نحوه استعلام خودرو سرقتی با شماره پلاک:

شما می‌توانید با داشتن شماره پلاک و برخی اطلاعات هویتی با مراجعه به یکی از سایت‌های زیر امکان استعلام و پیگیری خودرو سرقتی خود را داشته باشید:

  • سامانه راهور
  • برنامه پلیس من
  • سامانه پست
  • سامانه پیامکی ۱۱۰۱۰۶۰۶۰

لیست خودروهای کشف‌شده توسط پلیس:

پلیس راهور به جهت رفاه حال هموطنان و گسترش خدمات الکترونیک، راه‌های ارتباطی برای افرادی که خودروی آن‌ها به سرقت رفته است فراهم کرده است که در آن‌ها بتوانند روند پیدا شدن خودروی خود را پیگیری نمایند سامانه راهور، برنامه پلیس من و سامانه پست و سامانه پیامکی بخشی از این راه‌های ارتباطی هستند که نقش مهمی در تسریع روند پیگیری شما در جریان سرقت خودرو خواهند داشت

چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از سرقت ماشین با ردیاب خودرو رادشید

اگر تا اینجا مقاله را مطالعه کرده باشید متوجه دردسرها، عواقب و خسارات بعد از سرقت خودرو شده‌اید خب پس بر اساس همان اصل معروف پیشگیری بهتر از درمان است منطقی‌تر آن است که تمهیدات لازم را انجام دهیم تا اگر خودرو به سرقت رفت بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین خسارت وارده، خودروی خود را پیدا کنیم.

یکی از راه‌هایی که در کل دنیا برای جلوگیری از سرقت و عواقب آن بهره می‌برند استفاده از ردیاب خودرو در کنار دزدگیر است. مهم‌ترین ویژگی ردیاب‌ها امکان مشاهده آنلاین و آفلاین موقعیت مکانی و وضعیت خودرو است.

رادشید یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان انواع ردیاب خودرو در ایران است که افتخار این را داشته تا محصولات خود را با به‌روزترین ردیاب‌های دنیا همگام ساخته و از این طریق، تأثیر بسزایی در جلوگیری از به سرقت رفتن خودرو و همچنین کشف خودروی به سرقت رفته در کمترین و سریع‌ترین زمان ممکن داشته باشد.

برای مشاهده ردیاب‌های خودرو رادشید کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

با ردیاب خودرو رادشید همیشه در آرامشید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *