اختلاف سرعت gps

اختلاف سرعت در ردیاب خودرو و نمایشگر کیلومتر سنج خودرو؟

 • 21893
 • 26
 • ا4 دقیقه

اختلاف سرعت ردیاب و کیلومتر شمار خودرو

اگر شما هم جز افرادی هستید که به دنبال سرچ  اصطلاحاتی نظیر “سرعت سنج ماشین“، “سرعت کیلومتر شمار”،”سرعت سنج پراید”، “سرعت سنج آنلاین خودرو” و یا عباراتی نظیر “کم نشان دادن کیلومتر سرعت”، “تفاوت سرعت کامیون و سواری” به این صفحه هدایت شده اید، کاملاً به مکان درستی وارد شده اید.

ما در این مقاله با بیانی ساده ابتدا به چگونگی نحوه محاسبه سرعت توسط سرعت سنج خودرو و دستگاه های جی پی اس پرداخته و سپس به مقایسه نتایج نمایش داده شده توسط این دو روش می پردازیم و انتخاب می کنیم که گزارش دریافتی کدام یک را معیار اصلی سنجش سرعت قرار دهیم.

با افزایش روزافزون استفاده از ردیاب و جی پی اس خودرو و گزارشات دریافتی از آنها سوالات بسیاری در مورد نحوه عملکرد این ابزار و مقایسه آمار و گزارشات دریافتی از آنها با گزارشات شهودی افراد از خودرو و وسایل نقلیه خود مطرح گردیده اند که یکی از مهمترین این سوالات دلیل اختلاف سرعت بین ردیاب و کیلومتر شمار خودرو ها و اینکه کدام یک را می توان به عنوان معیار اصلی سنجش سرعت انتخاب نمود، می باشد.

برای درک راحتتر این موضوع حالتی را تصور کنید که شما صاحب یک کامیون باری هستید و برای محدود کردن سرعت خودرو خود و اینکه راننده آن اجازه رانندگی با سرعتی بالاتر از  90 کیلومتر را نداشته باشد، کامیون خود را به سیستم های مکانیکی مجهز نموده اید که این عمل را برای شما انجام دهد، ولی مشاهده می کنید که ردیاب خودرو سرعت 100 کیلومتر را نشان می دهد. با مشاهده چنین رخدادی قطعاً برایتان این سوال ایجاد خواهد شد آیا نصب سیستم مکانیکی به درستی انجام نشده و یا ردیاب نصب شده بر روی خودرو عدد اشتباهی را به شما نمایش می دهد.

جهت پاسخ دادن به این سوال مهم بهتر است در ابتدا نحوه کار سرعت شمار خودرو و سیستم GPS را توضیح دهیم تا بتوان در آخر نتیجه گیری منطقی تری داشته باشیم.

ممکن است علاقه مند باشید!  راه‌های جلوگیری از سرقت

سرعت سنج ماشین چیست و چگونه کار می کند؟

سرعت سنج، یک وسیله اندازه گیری یا یک ابزار سنجش برای اعلام و نمایش سرعت لحظه ای یک وسیله نقلیه است، سرعت سنج ها در دهه 1900 میلادی به عنوان یک گزینه اختیاری در دسترس قرار گرفتند اما از دهه 1910 میلادی به بعد به عنوان یک وسیله و ابزار استاندارد سنجش سرعت در سراسر جهان عرضه شدند.

نحوه عملکرد سرعت سنج خودرو

 

سرعت سنج آنلاین خودرو

سرعت سنج های خودرو دارای دو مدل مکانیکی و الکترونیکی می باشند و صرف نظر از نوعی که هستند، سرعت خودرو را از تعداد چرخش لاستیک های خودرو گرفته و نشان می دهند. در واقع چرخش لاستیک های خودرو در هر ثانیه می تواند انرژی متناسب با سرعت را برای انتقال به سرعت سنج خودرو مهیا سازد و هر چه این چرخش سریعتر باشد سرعت نیز بالاتر خواهد رفت.

پس مشخصا این سنسور ها از تعداد چرخش لاستیک و شعاع آن می توانند حدود سرعت را تشخیص دهند. اما مواردی وجود دارند که این اندازه گیری را با خطا مواجه می سازند. در ذیل به برخی از مهمترین این عوامل اشاره شده است، لازم به ذکر است که هر کدام از موارد عنوان شده می تواند خطایی در حد چند کیلومتر بر ساعت ایجاد کند:

1- یکی از مهمترین عوامل در اندازه گیری سرعت شمار ماشین، شعاع لاستیک خودرو است که اندازه آن به دلایل مختلفی از جمله ساییدگی, نوع برند, وزن خودرو و حتی میزان باد لاستیک متغیر بوده و در اندازه گیری سرعت سنج ماشین ایجاد خطا می کند.

2- مورد دیگری که می توان به آن اشاره نمود ذکر این علت است که اکثر تولید کنندگان خودرو, عنوان می دارند که لازم است این سنسور ها برای دقت های بالا کالیبره شوند. در واقع اکثر تولید کننده های خودرو سرعت سنج خودرو را در حالت پیش فرض طوری تنظیم می کنند که در حالت اولیه میزان سرعت سنج خودرو بیشتر از سرعت واقعی باشد تا از ایجاد مشکلات و یا تصادفات به علت این میزان خطا جلوگیری نمایند.

نمونه ای واقعی از تاثیر کمبود باد لاستیک خودرو در ایجاد خطا در سنجش سرعت خودرو

سرعت یک خودرو که لاستیک های آن در هر ثانیه ده بار چرخش دارد و شعاع لاستیک آن نیز 50 سانتی متر می باشد معادل محیط دایره (لاستیک)  ضرب در تعداد چرخ در ثانیه می باشد که در اینجا عبارت است از:

ممکن است علاقه مند باشید!  طرح ردیاب ارزان قیمت قوه قضاییه

محیط لاستیک = 2*3.14*.5 = 3.14 متر

و با ضرب کردن آن در تعداد چرخش می شود : 31.4 متر بر ثانیه و یا 113.04 کیلومتر بر ساعت

حال فرض کنید به علت کمی باد لاستیک و وزن اضافه خودرو دو سانتی متر این فاصله کمتر شود در این صورت خواهیم داشت:

محیط لاستیک= .48*3.14*2 = 3.0144 متر

و با ضرب کردن آن در تعداد چرخش می شود: 30.144 متر بر ثانیه و یا 108 کیلومتر بر ساعت

به عبارتی خطایی در حد 5 کیلومتر بر ساعت.

سرعت سنج آنلاین ماشین و طرز کارکرد آن

سیستم های مبتنی بر GPS با توجه به تشخیص موقعیت شما بر روی زمین و میزان اختلاف این موقعیت در بازه های زمانی می توانند سرعت خودرو شما را تشخیص دهند. در این سیستم ها با دریافت مقدار سیگنال مناسب از ماهواره ها و میزان اختلاف نسبت به واقعیت، سرعت خودرو به صورت آنلاین توسط خود GPS سنجیده و گزارش می شود، لازم به ذکر است این میزان اختلاف با تقویت سیگنالهای ماهواره ها  و همچنین افزایش تعداد ماهواره ها می تواند دارای دقت بالاتری شود ( استفاده از آنتن های بهتر و تغییر موقعیت آنتن جهت دید مستقیم ).

ردیاب خودرو

 

این سیستم های GPS دارای این قابلیت هستند که می توانند موقعیت مکانی افراد و اشیاء را به صورت دقیق  و تنها با تقریبی در حد حداکثر دو متر از موقعیت حقیقی تشخیص دهند. علاوه بر این واقعیتی دیگری که در مورد این سیستم ها وجود دارد این است که، میزان شرایط محیطی, هیچ تاثیری در عدد ثبت شده به عنوان سرعت خودرو در این روش محاسبه وجود ندارد و به همین دلیل میزان خطای این سیستم در مقایسه با سرعت سنج خودرو بسیار ناچیز می باشد.

مقایسه سرعت سنج انلاین در ردیاب و سرعت سنج ماشین

با توجه به آنچه در مورد نحوه محاسبه سرعت از دو روش ذکر شده, عنوان گردید می توان گفت میزان سرعتی که ردیاب خودرو , GPS و سرعت سنج های آنلاین به شما نشان می دهند، دارای دقت بالاتری نسبت به سرعت سنج خودرو  می باشد و به همین دلیل توصیه می گردد که مبنای سرعت خودرو، سرعت ثبت شده توسط GPS ها در نظر گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 پاسخ
 1. حمید
  حمید می گوید:

  خیلی خوب بود
  ممنون
  فقط تکمیل کنم…فضای باز و تعداد ماهواره که قفل میکنه رو دقت جی پی اس تاثیر زیاد داره!!
  و نیز تکنولوژی مکانیاب… که نسل جدید و دقیقتر باشه و حتی همزمان از ماهواره های گلوناس روسیه و گالیله اروپا هم استفاده کنه …..و یا دوتا مکانیاب دقیق داشته باشه مثل شیاومی می هشت

  پاسخ
 2. ادمین رادشید
  ادمین رادشید می گوید:

  میتونی برای اثباتش از GPS استفاده بکنی
  اساس محاسبات هم تعداد دور هایی که چرخ میزنه در واحد زمان ضرب در محیط چرخ
  تعداد نفرات هم هیچ تاثیری بر روی سرعت نداره یعنی اگه با 5 نفر 100 کیلومتر بری با 1 نفر هم 100 کیلومتر بری کاملا با هم برابر هست
  شاید در حالت 5 نفری دور موتور بیشتر باشه و ماشین زور بیشتری بزنه ولی سرعت ها با هم برابر هست
  البته فرمول کامل تر به این صورته
  v=2r*p*n
  که در اینجا v سرعت ماشین
  n تعداد دور زده شده توسط چرخ
  p عدد پی
  r شعاع چرخ ( که به جنس تایر و میزان نیروی وارده به تایر و میزان باد تایر بستگی داره معمولا از نصف قطر تایر کوچکتر میگیرن برای محاسبات )

  پاسخ
 3. ققنوس
  ققنوس می گوید:

  اگر با خودرو تا حدود 5 الی 10 دقیقه با سرعت ثابتی حرکت کنید خواهید دید که این اختلاف نهایتا 1 یا 2 کیلومتر می شود و سرعت جی پی اس دقیق می شود

  پاسخ
 4. حسن
  حسن می گوید:

  باسلام متاسفنانه درمورد مراید بنده مدل نود کیلومتر ۱۰ تا بیشتر نشان میده یعنی وقتی با ۱۲۰ راه میره با جیپی اس دقیقا ۱۱۰ هست

  پاسخ
  • ادمین رادشید
   ادمین رادشید می گوید:

   همیشه این اختلاف تو اکثر خودروهای قدیمی هست
   اینکه مقدار کیلومتر خودرو کمی بیشتر نشون بده بهتر از اینه که کمتر نشون بده

   پاسخ
 5. خرید ساندویچ پانل
  خرید ساندویچ پانل می گوید:

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

  پاسخ
 6. علی
  علی می گوید:

  درود
  با وجود احترام گفته های شما اشتباه است
  من خودم با جی پی اس در خودرو های مختلف امتحان کردم خودرو های ایران خودرو با چی پی اس مو لا درزش نمی ره اما خودرو های شرکت سایپا بسته به مدل ماشین و نوع آن البته تيبا و پراید و عرض میکنم بین 4 تا 10 کیلومتر در ساعت اغراق میکند که فقط میتونم بگم متأسفم شرکت سایپا برای اینکه زود تر کارکرد ماشین به حدنصاب خودش برای پایان گارانتی برسه اقدام میکنه به شما دو ستان عزیز پراید دار و تيبا داران توصیه میکنم یه بار با چی پی اس گوشيتون امتحان کنید تا به گفته های من برسید
  بدرود

  پاسخ
  • دانیال
   دانیال می گوید:

   دوست عزیز لطفا حرف مفت نزن
   فک کنم یک پراید داری و فقط با همون تست کردی ک این حرفو میزنی
   من روی تمام این ماشین ها تست کردم
   پراید
   ۴۰۵
   سمند
   زانتیا
   پی کی
   کوییک
   نیسان
   حتی موتور سیکلت آپاچی
   همه اینها در ۱۰۰ کیلومتر حدودا ۱۰ تا خطا داره
   ولی تیبا خطاش کمی بیشتر بود اونم دلیلش استفاده از لاستیک سایز ۱۳ هست
   کسانی ک تیبا دارن اگر لاستیکاشون رو سایز ۱۴ استفاده کنن خطاش خیلی کم میشه
   دقیقا مثل پژو سمند میشه…

   پاسخ