علت اختلاف سرعت ردیاب و نمایشگر کیلومترسنج

اختلاف سرعت در ردیاب خودرو و نمایشگر کیلومتر‌سنج خودرو؟

 • 9084
 • 26
 • ا4 دقیقه

اختلاف سرعت ردیاب و کیلومتر شمار خودرو

اگر شما هم جز افرادی هستید که به دنبال سرچ اصطلاحاتی نظیر سرعت‌سنج ماشین، سرعت کیلومتر‌شمار، سرعت‌سنج پراید، سرعت‌سنج آنلاین خودرو یا عباراتی نظیر کم نشان‌دادن کیلومتر سرعت، تفاوت سرعت کامیون و سواری به این صفحه هدایت‌شده‌اید کاملاً به مکان درستی وارد شده‌اید.

ما در این مقاله با بیانی ساده ابتدا به چگونگی نحوه محاسبه سرعت توسط سرعت‌سنج خودرو و دستگاه‌های جی پی اس پرداخته و سپس به مقایسه نتایج نمایش داده‌شده توسط این دو روش می‌پردازیم و انتخاب می‌کنیم که گزارش دریافتی کدام‌یک را معیار اصلی سنجش سرعت قرار دهیم.

با افزایش روزافزون استفاده از ردیاب و جی پی اس خودرو و گزارش‌های دریافتی از آن‌ها سؤالات بسیاری در مورد نحوه عملکرد این ابزار و مقایسه آمار و گزارش‌های دریافتی از آن‌ها با گزارش‌های شهودی افراد از خودرو و وسایل نقلیه خود مطرح گردیده‌اند.

یکی از مهم‌ترین این سؤالات این است که:

دلیل اختلاف سرعت بین ردیاب و کیلومتر شمار خودروها چیست؟ و اینکه کدام‌یک را می‌توان به‌عنوان معیار اصلی سنجش سرعت انتخاب نمود؟

برای درک راحت‌تر این موضوع حالتی را تصور کنید که شما صاحب یک کامیون باری هستید و برای محدود کردن سرعت خودرو خود و اینکه راننده آن اجازه رانندگی با سرعتی بالاتر از  90 کیلومتر را نداشته باشد، کامیون خود را به سیستم‌های مکانیکی مجهز نموده‌اید.

با این‌کار شما می‌خواهید رانندگی با سرعت بالای 90 برای شما ثبت نشود، ولی مشاهده می‌کنید که ردیاب خودرو سرعت 100 کیلومتر را نشان می‌دهد.

با مشاهده چنین رخدادی قطعاً برایتان این سؤال ایجاد خواهد شد آیا نصب سیستم مکانیکی به‌درستی انجام‌نشده  یا ردیاب نصب‌شده بر روی خودرو عدد اشتباهی را به شما نمایش می‌دهد.

جهت پاسخ دادن به این سؤال مهم بهتر است در ابتدا نحوه کار سرعت شمار خودرو و سیستم GPS را توضیح دهیم تا بتوان در آخر نتیجه‌گیری منطقی‌تری داشته باشیم.

سرعت‌سنج ماشین چیست و چگونه کار می‌کند؟

سرعت‌سنج، یک وسیله اندازه‌گیری یا یک ابزار سنجش برای اعلام و نمایش سرعت لحظه‌ای یک وسیله نقلیه است، سرعت‌سنج‌ها در دهه 1900 میلادی به‌عنوان یک گزینه اختیاری در دسترس قرار گرفتند اما از دهه 1910 میلادی به بعد به‌عنوان یک وسیله و ابزار استاندارد سنجش سرعت در سراسر جهان عرضه شدند.

نحوه عملکرد سرعت‌سنج خودرو

اختلاف سرعت ردیاب خودرو و سرعت‌سنج آنلاین خودرو

سرعت‌سنج‌های خودرو دارای دو مدل مکانیکی و الکترونیکی هستند و صرف‌نظر از نوعی که هستند، سرعت خودرو را از تعداد چرخش لاستیک‌های خودرو گرفته و نشان می‌دهند.

درواقع چرخش لاستیک‌های خودرو در هر ثانیه می‌تواند انرژی متناسب با سرعت را برای انتقال به سرعت‌سنج خودرو مهیا سازد و هر چه این چرخش سریع‌تر باشد سرعت نیز بالاتر خواهد رفت.

پس مشخصاً این سنسورها از تعداد چرخش لاستیک و شعاع آن می‌توانند حدود سرعت را تشخیص دهند؛ اما مواردی وجود دارند که این اندازه‌گیری را با خطا مواجه می‌سازند.

در ذیل به برخی از مهم‌ترین این عوامل اشاره‌شده است، لازم به ذکر است که هرکدام از موارد عنوان‌شده می‌تواند خطایی در حد چند کیلومتر بر ساعت ایجاد کند:

1- یکی از مهم‌ترین عوامل در اندازه‌گیری سرعت شمار ماشین، شعاع لاستیک خودرو است که اندازه آن به دلایل مختلفی ازجمله ساییدگی، نوع برند، وزن خودرو و حتی میزان باد لاستیک متغیر بوده و در اندازه‌گیری سرعت‌سنج ماشین ایجاد خطا می‌کند.

2- مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره نمود ذکر این علت است که اکثر تولیدکنندگان خودرو، عنوان می‌دارند که لازم است این سنسورها برای دقت‌های بالا کالیبره شوند.

در واقع اکثر تولیدکننده‌های خودرو سرعت‌سنج خودرو را در حالت پیش‌فرض طوری تنظیم می‌کنند که در حالت اولیه میزان سرعت‌سنج خودرو بیشتر از سرعت واقعی است تا از ایجاد مشکلات و یا تصادفات به علت این میزان خطا جلوگیری نمایند.

نمونه‌ای واقعی از تأثیر کمبود باد لاستیک خودرو در ایجاد خطا در سنجش سرعت خودرو

سرعت یک خودرو که لاستیک‌های آن در هر ثانیه ده بار چرخش دارد و شعاع لاستیک آن نیز 50 سانتی‌متر است معادل محیط دایره (لاستیک) ضرب‌در تعداد چرخ در ثانیه است که در اینجا عبارت است از:

محیط لاستیک = 2*3/14*0/5 = 3/14 متر

و با ضرب کردن آن در تعداد چرخش می‌شود:

31/4 متر بر ثانیه

حال فرض کنید به علت کمی باد لاستیک و وزن اضافه خودرو دو سانتی‌متر این فاصله کمتر شود در این صورت خواهیم داشت:

محیط لاستیک= 0/48* 3/14 *2 = 3/0144 متر

و با ضرب کردن آن در تعداد چرخش می شود: 30/144 متر بر ثانیه یا 108 کیلومتر بر ساعت

به عبارتی خطایی در حد 5 کیلومتر بر ساعت

سرعت‌سنج آنلاین ماشین و طرز کارکرد آن

سیستم‌های مبتنی بر GPS با توجه به تشخیص موقعیت شما بر روی زمین و میزان اختلاف این موقعیت در بازه‌های زمانی می‌توانند سرعت خودرو شما را تشخیص دهند.

در این سیستم‌ها با دریافت مقدار سیگنال مناسب از ماهواره‌ها و میزان اختلاف نسبت به واقعیت، سرعت خودرو به‌صورت آنلاین توسط خود GPS سنجیده و گزارش می‌شود.

لازم به ذکر است این میزان اختلاف با تقویت سیگنال‌های ماهواره‌ها و همچنین افزایش تعداد ماهواره‌ها می‌تواند دارای دقت بالاتری شود.

(استفاده از آنتن‌های بهتر و تغییر موقعیت آنتن جهت دیدمستقیم)

گیف نمایشی اختلاف سرعت ردیاب و کیلومترسنج خودرو

این سیستم‌های GPS دارای این قابلیت هستند که می‌توانند موقعیت مکانی افراد و اشیاء را به‌صورت دقیق  و تنها با تقریبی در حد حداکثر دو متر از موقعیت حقیقی تشخیص دهند.

علاوه بر این واقعیتی دیگری که در مورد این سیستم‌ها وجود دارد این است که میزان شرایط محیطی، هیچ تأثیری در عدد ثبت‌شده به‌عنوان سرعت خودرو در این روش محاسبه وجود ندارد و به همین دلیل میزان خطای این سیستم در مقایسه با سرعت‌سنج خودرو بسیار ناچیز است.

مقایسه سرعت‌سنج آنلاین در ردیاب و سرعت‌سنج ماشین

با توجه به آنچه در مورد نحوه محاسبه سرعت از دو روش ذکرشده، عنوان گردید می‌توان گفت میزان سرعتی که ردیاب خودرو, GPS و سرعت‌سنج‌های آنلاین به شما نشان می‌دهند، دارای دقت بالاتری نسبت به سرعت‌سنج خودرو است و به همین دلیل توصیه می‌گردد که مبنای سرعت خودرو، سرعت ثبت‌شده توسط GPS در نظر گرفته شود.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

26 پاسخ
 1. حمید گفته:

  خیلی خوب بود
  ممنون
  فقط تکمیل کنم. فضای باز و تعداد ماهواره که قفل می کنه رو دقت جی پی اس تأثیر زیاد دارها!
  و نیز تکنولوژی مکان‌یاب که نسل جدید و دقیق‌تر باشه و حتی هم‌زمان از ماهواره‌های گلوناس روسیه و گالیله اروپا هم استفاده کنه یا دو تا مکان‌یاب دقیق داشته باشه مثل شیائومی می‌هشت

  پاسخ
 2. کارشناس پشتیبانی رادشید گفته:

  می‌توانی برای اثباتش از GPS استفاده بکنی
  اساس محاسبات هم تعداد دورهایی که چرخ می‌زنی در واحد زمان ضرب‌در محیط چرخ
  تعداد نفرات هم هیچ تأثیری بر روی سرعت ندارد یعنی اگر با 5 نفر 100 کیلومتر بری با 1 نفر هم 100 کیلومتر بری کاملاً باهم برابر هست
  شاید در حالت 5 نفری دور موتور بیشتر باشه و ماشین زور بیشتری بزنه ولی سرعت‌ها باهم برابر هست.
  البته فرمول کامل‌تر به این صورت
  v=2r*p*n
  که در اینجا v سرعت ماشین
  n تعداد دور زده‌شده توسط چرخ
  p عدد پی
  r شعاع چرخ (که به جنس تایر، میزان نیروی وارده به تایر و میزان باد تایر بستگی داره معمولاً از نصف قطر تایر کوچک‌تر می‌گیرند برای محاسبات)

  پاسخ
 3. ققنوس گفته:

  اگر با خودرو تا حدود 5 الی 10 دقیقه با سرعت ثابتی حرکت کنید، خواهید دید که این اختلاف نهایتا 1 یا 2 کیلومتر می‌شود و سرعت جی پی اس دقیق می‌شود.

  پاسخ
 4. حسن گفته:

  با سلام متاسفانه در مورد پراید بنده مدل نود، کیلومتر ۱۰ تا بیشتر نشان میده یعنی وقتی با ۱۲۰ راه میره با جی‌پی‌اس دقیقا ۱۱۰ هست.

  پاسخ
  • کارشناس پشتیبانی رادشید گفته:

   همیشه این اختلاف تو اکثر خودروهای قدیمی هست.
   اینکه مقدار کیلومتر خودرو کمی بیشتر نشون بده بهتر از اینه که کمتر نشون بده.

   پاسخ
 5. علی گفته:

  درود
  با وجود احترام گفته‌های شما اشتباه است.
  من خودم با جی‌پی‌اس در خودرو های مختلف امتحان کردم خودروهای ایران خودرو با جی‌پی‌اس مو لا درزش نمی‌ره اما خودروهای شرکت سایپا بسته به مدل ماشین و نوع آن البته تیبا و پراید عرض می‌کنم بین 4 تا 10 کیلومتر در ساعت اغراق می‌کند که فقط می‌تونم بگم متأسفم!
  شرکت سایپا برای اینکه زود‌تر کارکرد ماشین به حدنصاب خودش برای پایان گارانتی برسه اقدام میکنه به شما دوستان عزیز پراید دار و تیبا داران توصیه می‌کنم یه بار با جی‌‌پی‌اس گوشيتون امتحان کنید تا به گفته‌های من برسید
  بدرود

  پاسخ
  • دانیال گفته:

   دوست عزیز لطفاً حرف مفت نزن
   فک کنم یه پراید داری و فقط با همون تست کردی که این حرف رو می‌زنی!
   من روی تمام این ماشین‌ها تست کردم
   پراید
   ۴۰۵
   سمند
   زانتیا
   پی کی
   کوییک
   نیسان
   حتی موتورسیکلت آپاچی
   همه این‌ها در ۱۰۰ کیلومتر حدوداً ۱۰ تا خطا داره
   ولی تیبا خطایش کمی بیشتر بود اونم دلیلش استفاده از لاستیک سایز ۱۳ هست
   کسانی که تیبا دارن اگر لاستیک‌هاشون رو سایز ۱۴ استفاده کنن خطایش خیلی کم می شه
   دقیقاً مثل پژو سمند می شه…

   پاسخ