معرفی پروژه سیپاد و نحوه ثبت نام سیپادخواندن: 7 دقیقه

تعداد بازدید: 842

تعداد نظرات: 10

پروژه ملی سیپاد چیست؟

در این مقاله به معرفی پروژه سیپاد، دستگاه سیپاد، لزوم اجرای این پروژه و چگونگی مراحل ثبت نام، خرید و نصب ردیاب سیپاد می پردازیم.

پروژه سیپاد، پروژه ای ملی است که با هدف تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش، هوشمند سازی ناوگان درون شهری، جلوگیری از هدر رفت و عرضه خارج از شبکه سوخت دیزل در کشور و همچنین رعایت عدالت در حوزه تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی در دست اجرا قرار گرفته است.

استارت اولیه این طرح ملی در تاریخ 1393/11/14 در سندی با موضوع “روان سازی تامین سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر” به تصویب هیات وزیران رسید.

بر اساس این سند مقرر گردید که سوخت مورد نیاز پیمایش هر ناوگان در حوزه حمل و نقل عمومی بر اساس پیمایش محاسبه شده از تجهیزات موقعیت یاب هوشمند و اسناد حمل، تخصیص داده شود.

در راستای عملیاتی سازی طرح های ملی هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل شهری و نیز تخصیص سوخت ناوگان بر اساس پیمایش در قالب یک نظام یکپارچه و مشترک، تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع “سیپاد” در دستور کار قرار گرفت، و آگهی فراخوان طرح تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع پیمایش، به صورت رسمی در شهریور 1397 ابلاغ عمومی گردید و شرکت های دارای صلاحیت در ارائه تجهیزات هوشمند مبتنی بر موقعیت ناوگان حمل و نقل، به منظور شرکت در این طرح اعلام آمادگی نمودند.

شرکت دانش بنیان رادشید نیز یکی از این شرکت های دارای صلاحیت بوده که با تجربه پیشین اجرای پروژه ملی سپهتن، در این طرح نیز اعلام آمادگی نموده و یکی از شرکت ها و مجری های اصلی این طرح ملی می باشد.

با هدف عمومی سازی استفاده از تجهیزات هوشمند در ناوگان حمل و نقل کشور” استاندار سیپاد” به عنوان اولین استاندارد نرم افزاری و سخت افزاری با هدف تعیین چارچوب لازم برای ساخت و تبادل اطلاعات دستگاه های هوشمند ردیاب ناوگان تدوین شده است. در این استاندارد سعی شده است تا علاوه بر نیازهای متداول بخش حمل و نقل، شرایط لازم جهت اجرای قوانین و مقررات مربوطه نیز فراهم شود. برخی از الزامات فنی بکار برده شده برای دستگاه های سیپاد:

 • ماژول موقعیت یاب
 • پردازنده و حافظه
 • ورودی ECU
 • میزان مصرف سوخت با دقت بالا (HRLFC)
 •  مسافت طی شده خودرو با دقت بالا(VDHR)
 •  قابلیت اتصال کارتخوان و دوربین
 • امکان ارتباط دو طرفه با سامانه مرکزی روی بستر TCP/IP و ارسال و دریافت داده

قبل از اقدام به خرید دستگاه سیپاد لطفاً به نکات زیر توجه فرمایید:

 • انجام مراحل خرید دستگاه ردیاب سیپاد تنها برای صاحب اصلی خودرو آنهم با داشتن پروانه فعالیت حمل و نقل امکان پذیر است.
 • در زمان ثبت نام داشتن اطلاعات زیر ضروری می باشد:شماره پلاک خودرو

  کد ملی مالک خودرو

  شماره تلفن همراه  مالک خودرو

  شماره پیگیری پروانه فعالیت ناوگان

  نام و نام خانوادگی مالک خودرو

  تیپ و نوع خودرو

  رنگ خودرو

  شماره VIN

  استعلام آخرین وضعیت پروانه فعالیت

  شماره کارت و شماره شبا کارت بانکی مالک خودرو

 • در مرحله اولیه ثبت نام از مالک و متقاضی ثبت نام درخواست می شود که متن تعهدنامه ای را خوانده و آن را تایید نماید. این متن حاوی نکات و تعهدات بسیار مهمی می باشد که به صورت خلاصه مفاد آن در زیر ذکر شده است و توصیه اکید می کنیم که حتماً آن را با دقت مطالعه نمایید.

کلیه درخواست های ثبت شده برای ثبت نام دستگاه ردیاب سیپاد تنها از طریق سایت سیپاد قابل ثبت و پیگیری می باشند

1 – متقاضی باید وارد سامانه سیپاد به آدرس اینترنتی https://sipaad.ir شود و بعد از ورود بر روی گزینه “درخواست نصب دستگاه سیپاد” کلیک کرده و 4 مرحله ثبت (ثبت اطلاعات کاربر- اطلاعات شماره شبا – انتخاب سیستم هوشمند – دریافت کد رهگیری ) را تکمیل نماید.

2 – در انجام مراحل ثبت نام بعد از وارد کردن اطلاعات مالک و خودرو نوبت به انتخاب نزدیکترین نمایندگی نصب سیپاد به مکان حضور خودرو می باشد. در حال حاضر شرکت رادشید و نمایندگی های مجاز آن مجری نصب و اجرای پروژه سیپاد در کشور می باشند.

3 – پس از انتخاب مکان نصب و نصاب موردنظر، باید از شماره رهگیری ثبت نام پرینت گرفته و در زمان نصب به نصاب تحویل نمود.

4 – مرحله بعدی پس از انجام مراحل ثبت در سامانه سیپاد پرداخت مبلغ دستگاه سیپاد و انجام هماهنگی با شرکت رادشید برای پرداخت،خرید و نصب دستگاه می باشد:

تلفن های تماس با شرکت رادشید : (مسئول پیگیری پروژه های سیپاد : آقای سمالی)

۰۳۱۳۲۳۶۲۸۹۴     –    ۰۳۱۳۲۳۶۲۹۴۷

5- پس از تایید واریزی توسط شرکت رادشید و اطلاع به نصاب انتخابی، مالک خودرو باید جهت انتخاب روز و تاریخ نصب دستگاه بر روی خودرو هماهنگی های لازم را بصورت مستقیم با نصاب انتخابی خود انجام دهد و در زمان و مکان مشخص شده در محل نصب حاضر گردد، در این مرحله فعالیت هایی که توسط مالک باید انجام گردد اتمام پذیرفته و بقیه مراحل توسط نصاب و نماینده شرکت انجام می پذیرد.

6 – بعد از گرفتن تایید نصب از واحد پشتیبانی رادشید، نصاب یا نماینده می بایست نسبت به نصب دستگاه ردیاب بر روی خودرو مورد نظر اقدام نموده و پس از نصب نیز، از ردیاب نصب شده بر خودرو عکس گرفته و نسبت به ثبت عکس در سامانه اقدام نماید.

** عکس گرفته شده باید به گونه ای باشد که ردیاب نصب شده، شماره پلاک خودرو، رنگ خودرو و ظاهر خودرو کاملاً در آن مشخص باشد.

7- در مرحله آخر که مرحله تکمیل نهایی نصب می باشد نماینده یا نصاب وارد اکانت کاربری خود در سامانه سیپاد شده و در قسمت لیست درخواست های ناوگان بعد از انتخاب اسم مشتری، اطلاعات خودرو، شماره سریال نصب ، سند واریز مشتری و عکس های گرفته شده را در سامانه بارگذاری می نماید. پس از انجام کامل این مراحل کد رهگیری نهایی که شامل اطلاعات خودرو و مالک می باشد به نماینده نشان داده خواهد شد که در این مرحله نماینده و یا نصاب موظف است از اطلاعات نمایش داده پرینت گرفته و پس از امضا آن را در اختیار مالک خودرو قرار دهد.

 1. در صورت غیر فعال شدن پروانه فعالیت یا عدم اخذ بار برگ، امکان تخصیص سوخت به خودرو مدنظر وجود نخواهد داشت.
 2. در صورت بروز هرگونه حادثه برای دستگاه، مالک خودرو موظف است در اسرع وقت به نمایندگی پشتیبان دستگاه خود مراجعه کرده و نسبت به تعمیر دستگاه اقدام نماید زیرا در غیر این صورت مسئولیت کلیه عواقب احتمالی برعهده مالک خودرو خواهد بود.
 3. هرگونه دست کاری سخت افزاری یا نرم افزاری دستگاه سیپاد تخلف بوده شامل جرایمی نظیر غیرفعال شدن دائم یا موقت پروانه فعالیت، کاهش سهمیه سوخت و پرداخت جرایم نقدی برای فعال شدن مجدد دستگاه می باشد.
 4. در زمان تعمیر دستگاه در صورت آسیب دیدن امکان تخصیص سوخت بر اساس دستگاه سیپاد وجود نداشته و تنها بر اساس بار برگ های اخذ شده محاسبه می گردد.
 5. مالک خودرو علاوه بر نصب و استفاده از دستگاه سیپاد ملزم به دریافت بار برگ نیز می باشد.
 6. مالک خودرو ملزم می باشد در دوره های زمانی تعیین شده برای انجام بازبینی و به روز رسانی دستگاه به نمایندگی شرکت نصاب مراجعه و هزینه های لازم را به ایشان پرداخت نماید، در غیر اینصورت مسئولیت کلیه عواقب احتمالی بر عهده مالک خودرو می باشد.
 7. مالک خودرو به هیچ عنوان اجازه باز کردن دستگاه سیپاد از روی خودرو خود را ندارد و در صورت انجام و تشخیص باز شدن دستگاه از روی خودرو کلیه جرایم و هزینه های نصب مجدد برعهده مالک خودرو می باشد.
 8. مسئولیت اصلی دستگاه سیپاد نصب شده بر عهده مالک اصلی خودرو می باشد و لذا مسئولیت نظارت بر عملکرد و رفتار رانندگان خودرو نیز برعهده مالک اصلی می باشد.
 9. کارت سوخت خودرو تنها متعلق به مالک خودرو می باشد و صرفاً برای سوخت گیری همان خودرو باید مورد استفاده قرار گیرد.
 10. مالک خودرو ملزم به رعایت 100 درصدی ابلاغات اعلام شده در ارتباط با طرح سیپاد می باشد و احراز هرگونه تخلفات ابلاغی جرایمی اعم از غیرفعال شدن دائم یا موقت پروانه فعالیت،کاهش سهمیه سوخت و پرداخت جرایم نقدی را به همراه خواهد داشت.
 11. کلیه هزینه های مرتبط برای استفاده از دستگاه سیپاد اعم از شارژ سیم کارت و آبونمان نرم افزار برعهده مالک می باشد.
 12. در صورت فروش خودرو دارای دستگاه سیپاد، مالک آن موظف است ظرف مدت 7 روز پروانه فعالیت را ابطال نموده و به مالک جدید ابلاغ نماید ظرف 14 روز برای دریافت پروانه فعالیت اقدام نماید زیرا در غیر اینصورت با عواقبی مانند کاهش سهمیه سوخت مواجهه خواهد شد.

 

ردیاب سیپاد sipaad

برای نصب دستگاه سیپاد به کجا باید مراجعه نمود؟

با توجه به هماهنگی های صورت گرفته توسط مجریان طرح در سراسر کشور و سامانه سیپاد، زیرساخت های لازم برای اجرای این طرح انجام گردیده و هریک از شرکت های مجری طرح ملی سیپاد نمایندگان خود را برای انجام طرح سیپاد در سامانه ثبت نام نموده اند لذا برای نصب دستگاه سیپاد کافی است به سایت sipaad.ir مراجعه نموده و از میان نمایندگی های موجود، نزدیکترین نمایندگی را انتخاب نمایید.

درصورت داشتن دستگاه GPS بر روی خودرو آیا نیازی به نصب دوباره این دستگاه می باشد؟

دستگاه هایی که از قبل بر روی ناوگان سطح شهرهای کشور نصب می باشد مورد تائید نبوده و بر اساس پیمایش آن ناوگان سوختی تخصیص داده نخواهد شد.

درصورتی که دستگاه سیپاد خراب شود چه کاری باید انجام داد؟

درصورتی که دستگاه دچار اختلال شود باید به نزدیکترین نمایندگی آن شرکت مراجعه نمایید و به هیچ عنوان برای تعمیر دستگاه به تعمیرگاه دیگری مراجعه ننمایید.

برای مشاهده عکس های بیشتر از بر روی عبارت دستگاه ردیاب سیپاد کلیک نمایید.

برای اطلاع از قیمت دستگاه سیپاد لطفاً با شماره 03132362894 آقای سمالی (مسئول پروژه سیپاد) تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود می گوید:

  ایا سیپاد هم مثل سرعت نگار سرطان زا است و دوباره با خریدن و پرداخت هزینه از دور خارج میشود هر چند سال یک بار ما شاهد این جور دستگاها هستیم

  پاسخ
  • N radshid
   N radshid می گوید:

   دوست عزیز این طرح به تازگی در مرحله اجرا قرار گرفته و در مورد سوالی که شما فرمودید متاسفانه پاسخ قطعی نمیتونم خدمتتون بگم چون ما فقط یکی از مجریان این طرح هستیم و تصمیم گیری در این زمینه از حیطه وظایف ما خارج است.

   پاسخ
 2. جواد آقانیا
  جواد آقانیا می گوید:

  من تاکسی دارم و برای تامین مصرف سوخت همیشه مشکل دارم….
  این پروژ برای تاکسی ها هم هست ؟
  میشه برای تخصیص سوخت برای تاکسی ها هم باشه؟

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید:

   دوست عزیز تا جایی که اطلاع داریم در حال حاضر این طرح صرفا برای تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش هست و هنوز تصمیمی بر اجرای طرحی برای خودروهایی با سوخت بنزین در دست اجرا نیست.

   پاسخ
 3. hamid jalalabadi
  hamid jalalabadi می گوید:

  یعنی الان ما که پیمانکار شهرداری هستیم باید دوباره ردیاب ببندیم؟
  ما الان ردیاب رادشید رو داریم یعنی دوباره باید هزینه کنیم؟

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید:

   سلام
   خیر دوست عزیز سیپاد و سپهتن دو عبارت مخفف شده متفاوت از دو پروژه ملی می باشند.
   سیپاد در واقع : سامانه یکپارچه پایش عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری
   و سپهتن مخفف سامانه پايش هوشمند تردد ناوگان بوده و پروژه ای ملی جهت پیشگیری از تصادفات جاده ای و حفظ سلامت و جان هموطنان عزیزمان می باشد
   جهت کسب اطلاع در مورد پروژه سپهتن مطالعه لینک زیر خالی از لطف نمی باشد:
   https://radshid.com/?p=5388

   پاسخ
 4. javiid1368_madani
  javiid1368_madani می گوید:

  خیلی خوبه اگر این اتفاق بیفته چون واقعاً مشکلی که شرکت های پیمانی و همچنین خود شهرداری ها با خودرو ها و راننده ها دارن مشکل محاسبه ی مصرف سوخته که اگر یه مرجع بالاتر این مورد رو برآورد کنه دیگه فکر نکنم مشکلی توی این زمینه داشته باشن.

  پاسخ