معرفی پروژه سیپاد و نحوه ثبت نام سیپاد

 • 37586
 • 17
 • ا6 دقیقه

پروژه ملی سیپاد چیست؟

در این مقاله به معرفی پروژه سیپاد، دستگاه سیپاد، لزوم اجرای این پروژه و چگونگی مراحل ثبت نام، خرید و نصب ردیاب سیپاد می پردازیم.

پروژه سیپاد، پروژه ای ملی است که با هدف تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش، هوشمند سازی ناوگان درون شهری، جلوگیری از هدر رفت و عرضه خارج از شبکه سوخت دیزل در کشور و همچنین رعایت عدالت در حوزه تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی در دست اجرا قرار گرفته است.

استارت اولیه این طرح ملی در تاریخ 1393/11/14 در سندی با موضوع “روان سازی تامین سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر” به تصویب هیات وزیران رسید.

بر اساس این سند مقرر گردید که سوخت مورد نیاز پیمایش هر ناوگان در حوزه حمل و نقل عمومی بر اساس پیمایش محاسبه شده از تجهیزات موقعیت یاب هوشمند و اسناد حمل، تخصیص داده شود.

در راستای عملیاتی سازی طرح های ملی هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل شهری و نیز تخصیص سوخت ناوگان بر اساس پیمایش در قالب یک نظام یکپارچه و مشترک، تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع “سیپاد” در دستور کار قرار گرفت، و آگهی فراخوان طرح تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع پیمایش، به صورت رسمی در شهریور 1397 ابلاغ عمومی گردید و شرکت های دارای صلاحیت در ارائه تجهیزات هوشمند مبتنی بر موقعیت ناوگان حمل و نقل، به منظور شرکت در این طرح اعلام آمادگی نمودند.

شرکت دانش بنیان رادشید نیز یکی از این شرکت های دارای صلاحیت بوده که با تجربه پیشین اجرای پروژه ملی سپهتن، در این طرح نیز اعلام آمادگی نموده و یکی از شرکت ها و مجری های اصلی این طرح ملی می باشد.

برای ثبت نام در سامانه سیپاد سوخت، داشتن پروانه فعالیت حمل و نقل الزامی است و باید به این نکته دقت نمود که ثبت نام تنها برای صاحب اصلی خودرو امکان پذیر بوده و در زمان ثبت نام، داشتن اطلاعات زیر ضروری به حساب می آید :

 • شماره پلاک خودرو، کدملی مالک خودرو
 • شماره تلفن همراه مالک خودرو
 • شماره پیگیری پروانه فعالیت ناوگان
 • نام و نام خانوادگی مالک خودرو
 • استعلام آخرین وضعیت پروانه فعالی
 • شماره کارت و شماره شبا کارت بانکی مالک خودرو
 • تیپ و نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • شماره VIN

خرید دستگاه سیپاد و فعال سازی آن جهت دریافت سهمیه سوخت گازوئیل، فرآیندی چند مرحله ای است که بصورت خلاصه مراحل زیر را شامل می گردد:

 • خرید دستگاه از شرکت های تولید کننده و مجری پروژه سیپادجهت راحتی کاربران در روزهای تعطیل و ساعات غیر اداری امکان خرید اینترنتی و پرداخت مستقیم از سایت با کلیک بر روی لینک زیر امکان پذیر است
 • ثبت اطلاعات خودرو و مالک خودرو در سایت سیپاد sipad و انتخاب نزدیکترین نمایندگی جهت نصب دستگاه

  1 – متقاضی باید وارد سامانه سیپاد به آدرس اینترنتی https://sipaad.ir شود و بعد از ورود بر روی گزینه “درخواست نصب دستگاه سیپاد” کلیک کرده و 4 مرحله ثبت (ثبت اطلاعات کاربر- اطلاعات شماره شبا – انتخاب سیستم هوشمند – دریافت کد رهگیری ) را تکمیل نماید.
  2 – در انجام مراحل ثبت نام بعد از وارد کردن اطلاعات مالک و خودرو نوبت به انتخاب نزدیکترین نمایندگی نصب سیپاد به مکان حضور خودرو می باشد.
  3 – پس از انتخاب مکان نصب و نصاب موردنظر، باید از شماره رهگیری ثبت نام، پرینت گرفته و در زمان نصب به نصاب تحویل نمود.

 • نوبت دهی نصب توسط نصاب و مراجعه حضوری مالک خودرو به محل استقرار نصاب جهت نصب سیپاد

بعد از گرفتن تایید نصب از واحد پشتیبانی رادشید، نصاب یا نماینده می بایست نسبت به نصب دستگاه ردیاب بر روی خودرو مورد نظر اقدام نموده و پس از نصب نیز، از ردیاب نصب شده بر خودرو عکس گرفته و نسبت به ثبت عکس در سامانه اقدام نماید. ** عکس گرفته شده باید به گونه ای باشد که ردیاب نصب شده، شماره پلاک خودرو، رنگ خودرو و ظاهر خودرو کاملاً در آن مشخص باشد.

 • نصب سی پاد بر روی خودرو و ثبت عکس از محل نصب و بارگذاری آن توسط نصاب در سایت سیپاد و ثبت تایید نهایی (اتمام مراحل)

  در مرحله آخر که مرحله تکمیل نهایی نصب می باشد نماینده یا نصاب وارد اکانت کاربری خود در سامانه سیپاد شده و در قسمت لیست درخواست های ناوگان بعد از انتخاب اسم مشتری، اطلاعات خودرو، شماره سریال نصب ، سند واریز مشتری و عکس های گرفته شده را در سامانه بارگذاری می نماید. پس از انجام کامل این مراحل کد رهگیری نهایی که شامل اطلاعات خودرو و مالک می باشد به نماینده نشان داده خواهد شد که در این مرحله نماینده و یا نصاب موظف است از اطلاعات نمایش داده پرینت گرفته و پس از امضا آن را در اختیار مالک خودرو قرار دهد.

 1. در صورت غیر فعال شدن پروانه فعالیت یا عدم اخذ بار برگ، امکان تخصیص سوخت به خودرو مدنظر وجود نخواهد داشت.
 2. در صورت بروز هرگونه حادثه برای دستگاه، مالک خودرو موظف است در اسرع وقت به نمایندگی پشتیبان دستگاه خود مراجعه کرده و نسبت به تعمیر دستگاه اقدام نماید زیرا در غیر این صورت مسئولیت کلیه عواقب احتمالی برعهده مالک خودرو خواهد بود.
 3. هرگونه دست کاری سخت افزاری یا نرم افزاری دستگاه سیپاد تخلف بوده شامل جرایمی نظیر غیرفعال شدن دائم یا موقت پروانه فعالیت، کاهش سهمیه سوخت و پرداخت جرایم نقدی برای فعال شدن مجدد دستگاه می باشد.
 4. در زمان تعمیر دستگاه در صورت آسیب دیدن امکان تخصیص سوخت بر اساس دستگاه سیپاد وجود نداشته و تنها بر اساس باربرگ های اخذ شده محاسبه می گردد.
 5. مالک خودرو علاوه بر نصب و استفاده از دستگاه سیپاد ملزم به دریافت باربرگ نیز می باشد.
 6. مالک خودرو ملزم می باشد در دوره های زمانی تعیین شده برای انجام بازبینی و به روزرسانی دستگاه به نمایندگی شرکت نصاب مراجعه و هزینه های لازم را به ایشان پرداخت نماید، در غیر اینصورت مسئولیت کلیه عواقب احتمالی بر عهده مالک خودرو می باشد.
 7. مالک خودرو به هیچ عنوان اجازه باز کردن دستگاه سیپاد از روی خودرو خود را ندارد و در صورت انجام و تشخیص باز شدن دستگاه از روی خودرو کلیه جرایم و هزینه های نصب مجدد برعهده مالک خودرو می باشد.
 8. مسئولیت اصلی دستگاه سیپاد نصب شده بر عهده مالک اصلی خودرو می باشد و لذا مسئولیت نظارت بر عملکرد و رفتار رانندگان خودرو نیز برعهده مالک اصلی می باشد.
 9. کارت سوخت خودرو تنها متعلق به مالک خودرو می باشد و صرفاً برای سوخت گیری همان خودرو باید مورد استفاده قرار گیرد.
 10. مالک خودرو ملزم به رعایت 100 درصدی ابلاغات اعلام شده در ارتباط با طرح سیپاد می باشد و احراز هرگونه تخلفات ابلاغی جرایمی اعم از غیرفعال شدن دائم یا موقت پروانه فعالیت،کاهش سهمیه سوخت و پرداخت جرایم نقدی را به همراه خواهد داشت.
 11. کلیه هزینه های مرتبط برای استفاده از دستگاه سیپاد اعم از شارژ سیم کارت و آبونمان نرم افزار برعهده مالک می باشد.
 12. در صورت فروش خودرو دارای دستگاه سیپاد، مالک آن موظف است ظرف مدت 7 روز پروانه فعالیت را ابطال نموده و به مالک جدید ابلاغ نماید ظرف 14 روز برای دریافت پروانه فعالیت اقدام نماید زیرا در غیر اینصورت با عواقبی مانند کاهش سهمیه سوخت مواجهه خواهد شد.

 

ردیاب سیپاد sipaad

برای نصب دستگاه سیپاد به کجا باید مراجعه نمود؟

با توجه به هماهنگی های صورت گرفته توسط مجریان طرح در سراسر کشور و سامانه سیپاد، زیرساخت های لازم برای اجرای این طرح انجام گردیده و هریک از شرکت های مجری طرح ملی سیپاد نمایندگان خود را برای انجام طرح سیپاد در سامانه ثبت نام نموده اند لذا برای نصب دستگاه سیپاد کافی است به سایت sipaad.ir مراجعه نموده و از میان نمایندگی های موجود، نزدیکترین نمایندگی را انتخاب نمایید.

درصورت داشتن دستگاه GPS بر روی خودرو آیا نیازی به نصب دوباره این دستگاه می باشد؟

دستگاه هایی که از قبل بر روی ناوگان سطح شهرهای کشور نصب می باشد مورد تائید نبوده و بر اساس پیمایش آن ناوگان سوختی تخصیص داده نخواهد شد.

در صورتی که دستگاه سیپاد خراب شود چه کاری باید انجام داد؟

در صورتی که دستگاه دچار اختلال شود باید به نزدیکترین نمایندگی آن شرکت مراجعه نمایید و به هیچ عنوان برای تعمیر دستگاه به تعمیرگاه دیگری مراجعه ننمایید.

قیمت دستگاه سیپاد در حال حاضر 3.550.000 تومان است.

قیمت ذکر شده شامل هزینه سخت افزار فیزیکی دستگاه، هزینه نصب در مکان استقرار نماینده و یا نصاب، 3 سال گارانتی و سیم کارت درون دستگاه است.

لازم به ذکر است در صورت تمایل به نصب در مکان دیگری، بنابر توافق نصاب و خریدار ، مبلغی بابت حضور نماینده در محل نصب مورد نظر خریدار به عنوان ایاب و ذهاب دریافت می شود.

آخرین دیدگاه و 1 دیدگاه دیگر نیاز به تایید دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 پاسخ
 1. زمانی
  زمانی می گوید:

  سلام ما که جرثقیل هستیم هم پیمایش داریم و هم در جا که گاهی ۱۲ ساعت در جا کار می‌کنیم این چگونه حساب میشه … چون پیمایشی نداریم …

  پاسخ
 2. مهدی
  مهدی می گوید:

  سلام من ماشینم کار میکنه سوخت بهم ندادن الان ده روزه ماشینم خوابیده بدون گازوئیل تا یکم هم ندارم نمیدونم چه کار کنم با این مقدار گازوئیل که میدن به هیچ جا نمیرسه

  پاسخ
 3. اسلام گهرام
  اسلام گهرام می گوید:

  سلام آیا میشه بعد از نصب جی پی اس سیپاد را باز کنیم روی خودرو های سواری ببندیم تا کارکرد بیشتر نشان بده ؟

  پاسخ
  • پشتیبانی رادشید
   پشتیبانی رادشید می گوید:

   سلام . دوست عزیز چنین امکانی وجود نداره و همانطور که در توضیحات فوق هم ذکر شده طبق قوانین این عمل جرم بوده و صاحب خودرو جریمه می گردد

   پاسخ
 4. مسعود
  مسعود می گوید:

  ایا سیپاد هم مثل سرعت نگار سرطان زا است و دوباره با خریدن و پرداخت هزینه از دور خارج میشود هر چند سال یک بار ما شاهد این جور دستگاها هستیم

  پاسخ
  • N radshid
   N radshid می گوید:

   دوست عزیز این طرح به تازگی در مرحله اجرا قرار گرفته و در مورد سوالی که شما فرمودید متاسفانه پاسخ قطعی نمیتونم خدمتتون بگم چون ما فقط یکی از مجریان این طرح هستیم و تصمیم گیری در این زمینه از حیطه وظایف ما خارج است.

   پاسخ
    • پشتیبانی رادشید
     پشتیبانی رادشید می گوید:

     سلام
     دوست عزیز جهت ثبت نام سیپاد با این شماره تماس بگیرید همکارم راهنماییتون می کنند
     کارشناس پشتیبانی :

     آقای سمالی

     ۰۹۰۱۸۰۲۸۰۵۹
     ۰۳۱۹۵۰۱۶۱۵۱ – ۰۳۱۳۲۳۶۳۰۷۸ (داخلی۱۶)

     پاسخ
 5. جواد آقانیا
  جواد آقانیا می گوید:

  من تاکسی دارم و برای تامین مصرف سوخت همیشه مشکل دارم….
  این پروژ برای تاکسی ها هم هست ؟
  میشه برای تخصیص سوخت برای تاکسی ها هم باشه؟

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید:

   دوست عزیز تا جایی که اطلاع داریم در حال حاضر این طرح صرفا برای تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش هست و هنوز تصمیمی بر اجرای طرحی برای خودروهایی با سوخت بنزین در دست اجرا نیست.

   پاسخ
 6. hamid jalalabadi
  hamid jalalabadi می گوید:

  یعنی الان ما که پیمانکار شهرداری هستیم باید دوباره ردیاب ببندیم؟
  ما الان ردیاب رادشید رو داریم یعنی دوباره باید هزینه کنیم؟

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید:

   سلام
   خیر دوست عزیز سیپاد و سپهتن دو عبارت مخفف شده متفاوت از دو پروژه ملی می باشند.
   سیپاد در واقع : سامانه یکپارچه پایش عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری
   و سپهتن مخفف سامانه پايش هوشمند تردد ناوگان بوده و پروژه ای ملی جهت پیشگیری از تصادفات جاده ای و حفظ سلامت و جان هموطنان عزیزمان می باشد
   جهت کسب اطلاع در مورد پروژه سپهتن مطالعه لینک زیر خالی از لطف نمی باشد:
   https://radshid.com/?p=5388

   پاسخ
 7. javiid1368_madani
  javiid1368_madani می گوید:

  خیلی خوبه اگر این اتفاق بیفته چون واقعاً مشکلی که شرکت های پیمانی و همچنین خود شهرداری ها با خودرو ها و راننده ها دارن مشکل محاسبه ی مصرف سوخته که اگر یه مرجع بالاتر این مورد رو برآورد کنه دیگه فکر نکنم مشکلی توی این زمینه داشته باشن.

  پاسخ
ممکن است علاقه مند باشید!  رادشید در دومین نمایشگاه حمل و نقل