دستگاه سیپاد

پروژه ملی سیپاد چیست؟
در این مقاله به معرفی پروژه سیپاد، دستگاه سیپاد و لزوم اجرای این پروژه می پردازیم.

پروژه سیپاد، پروژه ای ملی است که با هدف تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش، هوشمندسازی ناوگان درون شهری، جلوگیری از هدر رفت و عرضه خارج از شبکه سوخت دیزل در کشور و همچنین رعایت عدالت در حوزه تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی در دست اجرا قرار گرفته است.

استارت اولیه این طرح ملی در تاریخ 14/11/1393 در سندی با موضوع “روان سازی تامین سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر” به تصویب هیات وزیران رسید.

براساس این سند مقرر گردید که سوخت مورد نیاز پیمایش هر ناوگان در حوزه حمل و نقل عمومی بر اساس پیمایش محاسبه شده از تجهیزات موقعیت یاب هوشمند و اسناد حمل، تخصیص داده شود.

در راستای عملیاتی سازی طرح های ملی هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل شهری و نیز تخصیص سوخت ناوگان بر اساس پیمایش در قالب یک نظام یکپارچه و مشترک، تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع “سیپاد” در دستور کار قرار گرفت، و آگهی فراخوان طرح تجهیز ناوگان حمل و نقل درون شهری و حومه ای به سامانه جامع پیمایش، به صورت رسمی در شهریور 1397 ابلاغ عمومی گردید و شرکت های دارای صلاحیت در ارائه تجهیزات هوشمند مبتنی بر موقعیت ناوگان حمل و نقل، به منظور شرکت در این طرح اعلام آمادگی نمودند.

شرکت دانش بنیان رادشید نیز یکی از این شرکت های دارای صلاحیت بوده که با تجربه پیشین اجرای پروژه ملی سپهتن، در این طرح نیز اعلام آمادگی نموده و یکی از شرکت ها و مجری های اصلی این طرح ملی می باشد.

سیپاد : سامانه یکپارچه پایش عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری

با هدف عمومی سازی استفاده از تجهیزات هوشمند در ناوگان حمل و نقل کشور” استاندار سیپاد” به عنوان اولین استاندارد نرم افزاری و سخت افزاری با هدف تعیین چارچوب لازم برای ساخت و تبادل اطلاعات دستگاه های هوشمند ردیاب ناوگان تدوین شده است. در این استاندارد سعی شده است تا علاوه بر نیازهای متداول بخش حمل و نقل، شرایط لازم جهت اجرای قوانین و مقررات مربوطه نیز فراهم شود.

برخی از الزامات فنی بکاربرده شده برای دستگاه های سیپاد:

 • ماژول موقعیت یاب
 • پردازنده و حافظه
 • ورودی ECU
 • میزان مصرف سوخت با دقت بالا (HRLFC)
 •  مسافت طی شده خودرو با دقت بالا(VDHR)
 •  قابلیت اتصال کارتخوان و دوربین
 • امکان ارتباط دو طرفه با سامانه مرکزی روی بستر TCP/IP و ارسال و دریافت داده

سوالات متداول در مورد دستگاه سیپاد و سامانه سیپاد:

ردیاب سیپاد sipaad

 برای نصب دستگاه سیپاد به کجا باید مراجعه نمود؟

با توجه به هماهنگی های صورت گرفته توسط مجریان طرح در سراسر کشور و سامانه سیپاد، زیرساخت های لازم برای اجرای این طرح انجام گردیده و هریک از شرکت های مجری طرح ملی سیپاد نمایندگان خود را برای انجام طرح سیپاد در سامانه ثبت نام نموده اند لذا برای نصب دستگاه سیپاد کافی است به سایت sipaad.ir مراجعه نموده و از میان نمایندگی های موجود، نزدیکترین نمایندگی را انتخاب نمایید.

درصورت داشتن دستگاه GPS بر روی خودرو آیا نیازی به نصب دوباره این دستگاه می باشد؟

دستگاه هایی که از قبل بر روی ناوگان سطح شهرهای کشور نصب می باشد مورد تائید نبوده و بر اساس پیمایش آن ناوگان سوختی تخصیص داده نخواهد شد.

درصورتی که دستگاه سیپاد خراب شود چه کاری باید انجام داد؟

درصورتی که دستگاه دچار اختلال شود باید به نزدیکترین نمایندگی آن شرکت مراجعه نمایید و به هیچ عنوان برای تعمیر دستگاه به تعمیرگاه دیگری مراجعه ننمایید.

لازم است 1دیدگاه تأیید شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود گفته:

  ایا سیپاد هم مثل سرعت نگار سرطان زا است و دوباره با خریدن و پرداخت هزینه از دور خارج میشود هر چند سال یک بار ما شاهد این جور دستگاها هستیم

  پاسخ
  • N radshid
   N radshid گفته:

   دوست عزیز این طرح به تازگی در مرحله اجرا قرار گرفته و در مورد سوالی که شما فرمودید متاسفانه پاسخ قطعی نمیتونم خدمتتون بگم چون ما فقط یکی از مجریان این طرح هستیم و تصمیم گیری در این زمینه از حیطه وظایف ما خارج است.

   پاسخ
 2. جواد آقانیا
  جواد آقانیا گفته:

  من تاکسی دارم و برای تامین مصرف سوخت همیشه مشکل دارم….
  این پروژ برای تاکسی ها هم هست ؟
  میشه برای تخصیص سوخت برای تاکسی ها هم باشه؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   دوست عزیز تا جایی که اطلاع داریم در حال حاضر این طرح صرفا برای تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش هست و هنوز تصمیمی بر اجرای طرحی برای خودروهایی با سوخت بنزین در دست اجرا نیست.

   پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   خیر دوست عزیز سیپاد و سپهتن دو عبارت مخفف شده متفاوت از دو پروژه ملی می باشند.
   سیپاد در واقع : سامانه یکپارچه پایش عملکرد ناوگان حمل و نقل درون شهری
   و سپهتن مخفف سامانه پايش هوشمند تردد ناوگان بوده و پروژه ای ملی جهت پیشگیری از تصادفات جاده ای و حفظ سلامت و جان هموطنان عزیزمان می باشد
   جهت کسب اطلاع در مورد پروژه سپهتن مطالعه لینک زیر خالی از لطف نمی باشد:
   https://radshid.com/?p=5388

   پاسخ
 3. javiid1368_madani
  javiid1368_madani گفته:

  خیلی خوبه اگر این اتفاق بیفته چون واقعاً مشکلی که شرکت های پیمانی و همچنین خود شهرداری ها با خودرو ها و راننده ها دارن مشکل محاسبه ی مصرف سوخته که اگر یه مرجع بالاتر این مورد رو برآورد کنه دیگه فکر نکنم مشکلی توی این زمینه داشته باشن.

  پاسخ