رهیاب یا مسیریاب (Navigation) چیست؟

  • ۵۵۳۸۳
  • ۰
  • ا۲ دقیقه

رهیاب یا مسیریاب (Navigation) چیست؟

رهیاب یا مسیریاب (Navigation) وسیله‌ای است جهت راهنمایی و آدرس‌دهی برای رسیدن به مقصد موردنظر که غالباً در خودرو استفاده می‌شود.

مسیریاب‌ها درواقع حکم راهنماهای ناطق و سخنگویی را دارند که امروزه با توجه به افزایش جمعیت و خودروها در سطح شهرها به‌ویژه کلان‌شهرها و ساعت‌ها قرار گرفتن در ترافیک‌های شهری به شما کمک می‌کنند تا بهترین و سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد موردنظرتان را پیدا نمایید، همچنین اگر قصد مسافرت برون‌شهری و یا رفتن به مکان ناآشنایی را داشته باشید، داشتن یک مسیریاب در پیدا کردن مسیر و حتی اطلاع از زمان رسیدن به مقصد به شما کمک شایانی خواهد کرد.

دسته‌بندی مسیریاب‌ها

درگذشته مسیریاب‌ها تنها محدود به دستگاه‌هایی سخت‌افزاری می‌شدند اما امروزه دودسته بندی متفاوت برای رهیاب‌ها وجود دارد که شامل مسیریاب‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌گردد.

مسیریاب از نوع سخت‌افزاری

این مدل همان‌گونه که از نامش نیز مشخص است یک قطعه فیزیکی است که غالباً دارای یک صفحه نمایشگر بوده و هم‌زمان با نمایش اطلاعات حرکتی از قبیل سرعت، جهت حرکت و میزان جابجایی می‌تواند با گرفتن موقعیت مقصد، به شما مسیر حرکت را پیشنهاد داده و حتی با پیغام‌های صوتی راهنمای شما در امر رانندگی باشد.

این مسیریاب‌ها در بین عموم مردم به‌عنوان دستگاه‌های جی‌پی‌اس (GPS) شناخته می‌شوند و ازجمله نمانام‌های مطرح سازنده این دستگاه‌ها می‌توان به جی‌پی‌اس مارشال و  جی‌پی‌اس گارمین اشاره نمود.

بهترین مسیریاب خودرو در ایران چه برندی است؟

برخی از ویژگی‌های مسیریاب (رهیاب)

  • ارتباط با ماهواره‌های جی‌پی‌اس و نمایش موقعیت فعلی بر روی نقشه
  • راهنمایی کاربر برای رسیدن به مقصد به‌صورت تصویری و صوتی
  • انتخاب کوتاه‌ترین و سریع‌ترین مسیر
  • نمایش سرعت، جهت حرکت و طول و عرض جغرافیایی
  • هشداردهنده سرعت و در صورت تنظیم هشداردهنده دوربین‌های راهنمایی و رانندگی
  • تخمین زمان و مسافت تا رسیدن به مقصد
  • مرور نقشه و مسیر حرکت و مسیریابی مجدد در صورت انحراف در مسیر

مسیریاب از نوع نرم‌افزاری

با توجه به پیشرفت گوشی‌های جدید و بزرگ‌تر شدن نمایشگر آن‌ها، نرم‌افزارهایی طراحی و به بازار عرضه‌شده‌اند که می‌توانند به‌راحتی تمامی نیازهای مسیریابی را برای شما فراهم نمایند. این نرم‌افزارها که همان مسیریاب‌های از نوع نرم‌افزاری هستند ازلحاظ کارایی نه‌تنها همه قابلیت‌های مسیریاب‌های سخت‌افزاری را دارا هستند  بلکه استفاده از آن‌ها رایگان بوده و یا هزینه‌ای به‌مراتب بسیار پایین‌تر برای کاربران خوددارند و همین امر سبب گردیده رفته‌رفته استفاده از مدل سخت‌افزاری کمتر و در عوض این مدل جایگزین آن گردد.

گوگل مپ، رهیاب نید، نرم‌افزار ویز و نرم افزار نشان ازجمله مدل‌های محبوب از این دسته رهیاب‌ها هستند.

برای دانلود نرم‌افزارهای ذکرشده  در فوق کافی است بر روی نام آن‌ها کلیک نمایید.