لیبل ODM و OEM چه موارد مصرفی دارند؟

  • ۶۴۸۲
  • ۰
  • ا۱ دقیقه

OEM – ODM چیست؟

OEM مخفف Original Equipment Manufacture و به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با برند کمپانی دیگر است.

ODM مخفف Original Design Manufacture به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با طراحی و برند کمپانی دیگر است.

اگر جزء واردکنندگان و احیاناً استفاده‌کنندگان حرفه‌ای از ردیاب‌های خودرو علی‌الخصوص ردیاب‌های چینی باشد شاید عبارات OEM و ODM را شنیده باشید.

البته این عبارت مختص سیستم‌های ردیاب خودرو نیست و در بسیاری از محصولات بازار نیز نام این دو ساختار عرضه محصولات به کار برده می‌شود.

بسیاری از تولیدکنندگان محصولات ردیاب‌های چینی و حتی غیر چینی، به خاطر مسائل بازرگانی و دغدغه‌های خاص فروش، در کشورهای مختلف این امکان را به بازرگانان یا شرکت‌هایی با محوریت بازرگانی می‌دهند که محصول خریداری‌شده را بتوانند با نام و برند خود وارد بازار نمایند.

در این حالت اصطلاحاً از OEM استفاده می‌شود.

در حالتی دیگر که بازرگان مایل است این محصول را با نام و برند اصلی خود به فروش برساند از عبارت ODM استفاده می‌شود.

انتخاب این دو روش، دو ساختار متفاوت در بازرگانی به شرکت سازنده و بازرگان خواهد داد که هرکدام از این دو روش تهدیدها و فرصت‌های خاص خود را دارا است.

متأسفانه در زمینهٔ ردیاب خودرو اکثر محصولات چینی موجود در بازار با ساختار OEM وارد بازار می‌شوند و اکثر واردکنندگان این محصولات ادعای تولید چنین محصولاتی را دارند!

یکی از دلایل عمده چنین مدلی نیز، کاهش هزینه‌ها، کسب سود بیشتر و همچنین بستن ارتباط مشتریان خود با شرکت‌های اصلی است.

با توجه به اینکه در مدل OEM در بیشتر مواقع صرفاً برچسب‌ها و نام‌ها تغییر می‌کند می‌توان با جستجوی عکس‌های مشابه محصول یا دستورات خاص آن محصول در اینترنت به‌راحتی منبع پخش چنین محصولاتی را پیدا نمود.

مطمئناً در حالت‌هایی که سعی می‌شود جعبه‌ها و ساختار ظاهری کاملاً عوض شود شناختن چنین محصولاتی و پیدا کردن منبع آن به‌راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

جالب اینجاست که شرکت‌هایی در ایران در زمینهٔ ردیاب خودرو ادعای تولید می‌کنند که حتی یک نیروی متخصص در زمینهٔ الکترونیک یا نرم‌افزار ندارند و صرفاً با طرح ادعاهای توخالی سعی در فروش این محصول به مشتریان با حداقل پشتیبانی و گارانتی می‌نمایند که لازم است خریداران محترم ردیاب خودرو  یا هر محصول دیگری به این نکته دقت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *