IOT اینترنت اشیا INTERNET OF THINGS  چیست؟

IOT اینترنت اشیا INTERNET OF THINGS  چیست؟

  • 339
  • 3
  • ا1 دقیقه

تکنولوژی اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

IOT مخفف کلمات انگلیسی (Internet of Things) می باشد و این تکنولوژی رو به رشد اصطلاحا به اتصال اشیاء یا وسایل، به اینترنت و ارتباط و کنترل آن توسط اینترنت و همچنین سیستم های کنترل کننده اشاره دارد.

هدف اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

اینترنت اشیا با هدف ارتباط بین سیستمهای هوشمند , مکانیکی , ماشینهای دیجیتال , اشیاء, حیوانات یا افراد با یک کد منحصر به فرد در سیستم ارتباطی و شبکه اینترنت ، می باشد.

این ارتباط بدون حضور انسان می تواند برقرار شود و سیستمهای مرتبط می توانند فرمانهایی را بدون دخالت انسان به همدیگر ارائه کنند.

یک مثال واضح برای این هدف می توان به کنترل دما در خانه های هوشمند مدرن اشاره نمود.

خانه های هوشمندی که به شما امکان می دهد بصورت اتوماتیک دمای خانه خود را تنظیم کنید و در طی بازه زمانی می تواند با هوش مصنوعی قرار گرفته شده و با درک عادات رفتاری شما در ساعات مختلف روز و همچنین حضور و یا عدم حضور شما در منزل شرایط دمایی متفاوتی را برای منزل شما بصورت اتوماتیک تنظیم نماید که هم باعث آرامش شما شود و هم صرفه جویی انرژی را در بر داشته باشد.

اینترنت اشیا (IOT) چطور کار می کند؟

اینترنت اشیا از بستر اینترنت استفاده می نماید و با استفاده از هوش مصنوعی خود ( میکرو کنترل‌ها) و به کمک سنسورهای محیطی خود و همچنین قابلیتهای ارتباطی نهادینه شده می تواند ارتباطات را فراهم کرده و فرمانهای مناسب یا اطلاعات لازم را به دستگاههای متصل دیگر ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 پاسخ
  1. مهسا یادگاری می گوید:

    بنظرم بهترین جایی که میشه کاربرد اینترنت اشیا رو دید یه خونه است که هوشمند شده !حالا خونه هوشمند چیه؟خونه ای که بتونی با موبایل یا کامپیوتر از طریق یه اپلیکیشن ساده از راه دور بتونی خونه ات رو کنترل کنی !شاید یه زمانی داشتن همچین خونه ای یکم رویایی بنظر میومد ولی الان با اضافه کردن یه سری تجهیزات ساده هوشمند به خونه اون رویا به واقعیت تبدیل شده. تجهیزاتی مثل کلید هوشمند که بتونی از هر فاصله ای چراغارو روشن یا خاموش کنی .بتونی یه سناریو تعریف کنی که مثلا چراغا تو ساعت های خاص یا به محض ورودت به خونه روشن یا خاموش بشن. صبح هر روز وقتی که هنوز توی خواب هستید، موبایلتونو بردارید چای‌ساز یا قهوه‌ساز و هم‌زمان با آن‌ها، توستر را روشن کنید. همونطور که در حال مسواک زدنید، صبحانه‌تان در حال آماده شدنه. وقتی به آشپرخانه می‌رید می‌بینید که صبحانه تقریبا حاضره 🙂 کافیه هر وسیله برقی که دوس داری رو به یه پریز هوشمند متصل کنی تا کارات خیلی راحت تر بشه !یه فایده دیگه که خونه هوشمند داره و خود من بشدت طرفدارشم اینه که توی زمستون وقتی صبح ازخونه میری بیرون مجبوری بخاری رو تقریبا خاموش کنی و آخر شب که برمیگردی خونه دیگه منجمد شده ،حالا اگه خونه ات هوشمند باشه قبل ازینکه برسی باچنتا کلیک روی اپلیکیشنی که تو مبایلت داری بخاری رو روشن میکنی و وقتی میرسی خونه ات گرمه گرمه 🙂 حالا همینجوری میشه اجاق گاز رو هم کنترل کرد !واسه اینکارا یه ماژول رله احتیاج داری که به وسیله دلخواهت متصل میشه و دستورات تورو اجرا میکنه 🙂 یه مبحث دیگه امنیته !میشه همه درو پنجره هارو به یه سنسور تجهیز کرد که هر بازو بسته شدنی رو سریع بهت اطلاع بده و یا یه حسگر حرکت روی دیوار نصب کنی !به محض اینکه کسی وارد اتاق بشه حسگر متوجه میشه و به گوشیت نوتیفیکشن میفرسته !همه این تجهیزات هوشمند اطلاعات رو به یه پنل مرکزی میفرستن که روی اون پنل میشه همه جور سناریوی دلخواهی واسه هوشمند شدن خونه ات تعریف کنی!
    جدا از ده ها کاربرد، این تجهیزات به خوشکل تر شدن خونه هم کمک میکنن که این قسمت مورد علاقه ما خانوماست :))

    پاسخ