اطلاعات جامع از برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی معدن و صنایع معدنی در ایران
 • ۹۴۴
 • ۰
 • ا۸ دقیقه

اهمیت برگزاری نمایشگاه در حوزه معدن و صنایع معدنی در ایران

معدن و صنایع معدنی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشورها بشمار می‌روند و رشد آن‌ها می‌تواند به عنوان یکی از محرکه‌های اقتصادی، نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشورها داشته باشد. علاوه بر آن، این بخش نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده، اشتغال، جبران خدمات نیروی کار، سرمایه و تقویت فعالیت‌های کارآفرین دارد.

ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی، ۳۷ میلیارد تن ذخایر کشف‌شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه به ارزش ۷۷۰ میلیارد دلار در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و از رتبه نخست در غرب آسیا برخوردار است.

معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از اصلی‌ترین تامین‌کننده‌های مواد اولیه در صنایع دیگر محسوب می‌شوند چراکه با تزریق مواد معدنی به صنایع دیگر نقشی کلیدی در چرخه تولید و پیشبرد آن‌ها ایفا می‌کنند، به طوری که هرگونه اختلال در این صنعت می‌تواند عملکرد دیگر صنایع را مختل کند.

هرساله نمایشگاه‌های مختلفی در حوزه معدن و صنایع معدنی باهدف دعوت و تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به عرصه معدن، کارآفرینی و اشتغال زایی ایجاد می‌شود. برگزاری نمایشگاه‌های معدنی یکی از ابزارهای مهم در شناسایی نیاز مشتریان و همچنین معرفی توانمندی‌های واحدهای تولیدی و خدماتی به بازارهای مختلف است.

امروزه اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های معدنی بر کسی پوشیده نیست و این امر مهم، روز به روز در حال توسعه بوده و نیز باعث ایجاد رقابت‌های سالم داخلی و بین‌المللی در میان صنعتگران این حوزه گردیده است.

دعوت و تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به عرصه معدن و هوشمندسازی معادن، عامل بسیار موثری به منظور تحقق کارآفرینی و اشتغال زایی محسوب گردیده و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های عملی وزارت صمت (صنعت، معدن، تجارت) در برپایی نمایشگاه در این حوزه محسوب می‌گردد. حضور در رویدادهای داخلی و بین‌المللی همچنین باعث تحرک و کارآفرینی در بسیاری از صنایع مرتبط مانند؛ ماشین‌آلات، ابزار و تجهیزات و بازرگانی می‌شود.

نمایشگاه‌های مهم در حوزه معدن و صنایع معدن

نمایشگاه‌های مهم در حوزه معدن و صنایع معدن

 • نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کانمین)
 • نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس)
 • نمایشگاه بین‌المللی متالوژی
 •  نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان
 • نمایشگاه بین‌المللی معدن و متالورژی، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته مشهد
 • نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات راه‌سازی و تجهیزات وابسته کرمان
 • نمایشگاه بین‌المللی معدن و متالورژی، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته شیراز
معرفی نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کانمین)

معرفی نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته (ایران کانمین)

تاکنون هفده دوره از این رویداد بین‌المللی برگزارشده است.

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۱۳ الی ۱۶ آبان ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج. ا. ایران

نمایشگاه بین‌المللی ایران کانمین یکی از رویدادهای مهم تجاری خاورمیانه در حوزه صنایع معدنی محسوب می‌شود.

برپایی این رویداد هرساله به فعالان حوزه مربوطه این امکان را می‌دهد که با حضور در این نمایشگاه جدیدترین دستاوردها و نوآوری را به نمایش بگذارند، از محصولات و خدمات دیگر فعالان در حوزه مشترک آگاه شوند، مشتری‌های جدید داخلی و بین‌المللی جذب نمایند و فرصت‌های استثنایی به جهت کارآفرینی و گسترش کسب‌وکار رقم بزنند و در نهایت گامی مؤثر در ارتباط با تحقق اهداف اقتصادی کشور بردارند.

بخشی از مهم‌ترین شرکت‌کنندگان در این رویداد:

شرکت ملی صنایع مس ایران، هپکو، خانه معدن ایران، پولادین، ایمنیدرو، گل گهر، چادرملو، شرکت پارستان پیشرو صنعت، ماشین‌سازی اراک، توسعه معدنی و صنعتی صبانور، سامان کاوش طبس، صنایع پمپ‌سازی آب روان، گروه سرمایه گزاری صنعتی کیمیا سپهر آذرخش، آردین پژوهش معدن سجاد، صنعت فولاد آتون، مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، شرکت بین‌المللی نصر ماشین، صنایع الیاف اورانوس شرق، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه معادن شرق، پارت گوال گیتی، کارا سنگ‌شکن، فکور مغناطیس اسپادانا، آران ماشین توس، صنعت سنگ‌شکن پیام، آرکا جم شرق، سین تاش ماشین، ورنا تاجر کویر، پارسه مدرن جهان و…

معرفی نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس)

معرفی نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (ماینکس)

تاکنون دوازده دوره از این رویداد بین‌المللی برگزارشده است

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۱۲ الی ۱۴ مهر ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: مصلی امام خمینی (ره)، شبستان

ماینکس یکی دیگر از رویدادهای بین‌المللی مهم در حوزه معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود که سالانه جمعی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های فعال در این صنعت در آن حضور می‌یابند. این نمایشگاه در سه بخش اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری، باهدف ارائه آخرین تجهیزات، تکنولوژی، ماشین‌آلات و خدمات داخلی و خارجی درزمینهٔ معدن و صنایع معدنی ایران برگزار می‌گردد.

علاوه بر موارد فوق معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی کشور، هم‌اندیشی با مقامات، اساتید، دست‌اندرکاران و اندیشمندان مرتبط با معدن و صنایع معدنی، معرفی توانمندی‌های بخش خصوصی و سازمان‌های دولتی، معرفی منابع تأمین مالی جهت طرح‌ها و پروژه‌ها و شناسایی و معرفی توانمندی‌های معدنی ایران از دیگر اهداف برگزاری این رویداد بشمار می‌رود.

شرکت‌کنندگان در این رویداد:

تعداد شرکت‌کنندگان در دوازدهمین دوره نمایشگاه ماینکس، نسبت به دوره قبل ۳۰ درصد افزایش‌یافته است.

شرکت‌های خارجی از کشورهای چین، روسیه، ایتالیا، آلمان، جمهوری چک، ترکیه، اسپانیا و سوئد یا نمایندگان آن‌ها در ایران در نمایشگاه ماینکس ۲۰۲۳ حضور داشتند. همچنین هیئت‌های تجاری از کشورهای روسیه، چین، افغانستان، کنیا، تانزانیا، نیجریه، عراق، افغانستان، ترکیه نیز در دوازدهمین دوره نمایشگاه ماینکس حضور پیدا کردند.

نمایشگاه بین‌المللی متالوژی و صنایع معدنی در ایران

معرفی نمایشگاه بین‌المللی متالوژی

تاکنون بیست دوره از نمایشگاه برگزارشده است.

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۳-۶ آذرماه ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران

از دیگر رویداد‌های بین‌المللی مهم در زمینه معدن و صنایع معدنی نمایشگاه بین‌المللی متالوژی است که هرساله در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و محیطی تخصصی جهت گردهمایی صاحب‌نظران و فعالان در این صنایع را فراهم می‌کند.

نمایشگاه فوق همواره مورد استقبال بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرارگرفته است و موفق به اخذ تأییدیه اتحادیه جهانی نمایشگاه‌های بین‌المللی شده است.

در این نمایشگاه شرکت‌های صنعتی داخلی و بین‌المللی محصولات، قابلیت‌های فنی و نوآوری‌های خود را به بازدیدکنندگان عرضه می‌نمایند و از تعامل با دست‌اندرکاران صنعت و فرصت‌های موجود بهره‌ می‌برند.

حضور رادشید در نمایشگاه معدن و صنایع معدنی 1402

نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان

تاکنون هجده دوره از این نمایشگاه برگزارشده است.

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۱ تا ۴ آذر ماه ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان

نمایشگاه سنگ، معادن، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان یک رویداد بین‌المللی است که هرساله با حمایت با سازمان نظام‌مهندسی معدن استان اصفهان، شرکت شهرک‌های استان اصفهان، خانه معدن ایران، خانه صنعت، معدن و تجارت، انجمن سنگ ایران، انجمن صنفی کارفرمایی سنگ‌بری‌های اصفهان، انجمن صنفی کارفرمایی معدن‌داران اصفهان در این استان برگزار می‌شود.

این رویداد پذیرای متخصصین، معدن‌داران، بازرگانان، معماران، کارخانجات و علاقه‌مندان حوزه صنعت سنگ داخل و خارج از کشور بوده و بستر مناسبی برای حضور شرکت‌های بزرگ و برندهای نقش‌آفرین در حوزه سنگ و معادن را در کنار هم فراهم می‌کند.

بر اساس گزارشات گفته می‌شود در کنار این نمایشگاه فستیوال طراحی سنگ‌های کوچک‌مقیاس، همایش سنگ و کارگاه‌های آموزشی و پنل‌های تخصصی نیز برگزار می‌شود.

معرفی نمایشگاه بین‌المللی معدن و متالورژی، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته مشهد

این رویداد بین‌المللی تاکنون در شانزده دوره برگزارشده است.

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۳۱ تیر لغایت ۳ مردادماه ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد

این رویداد بین‌المللی در حوزه معدن و متالوژی، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته هرساله در شهر مشهد با هدف آشنایی با آخرین دستاوردهای معدن صنایع معدنی فرآوری مواد معدنی ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته برگزار می‌شود.

و شاهد مشارکت بزرگ‌ترین فعالان و اندیشمندان در زمینه‌هایی همچون صنعت، اتوماسیون صنعتی، ابزارآلات و ماشین‌آلات صنعتی، معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته متالوژی، فولاد، فلزات، قالب‌سازی، آهنگری، ریخته‌گری و صنایع نسوز، ماشین‌آلات راه‌سازی، عمران و جاده‌ای بوده است.

معرفی نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات راه‌سازی و تجهیزات وابسته کرمان (کیمکس)

این رویداد بین‌المللی تاکنون در هفت دوره برگزارشده است.

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۲۳ الی ۲۶ خردادماه ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق کرمان

استان کرمان از نظر تنوع بسیار بالای معادن و به لحاظ تنوع ذخایر، حجم و میزان استخراج یکی از مهم‌ترین استان‌های معدنی کشور است، از این رو سالانه میزبان نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات راه‌سازی و تجهیزات وابسته است.

 هدف از برگزاری این نمایشگاه ارائه و اشتراک گذاری آخرین دستاوردهای صنعت بوده و از این حیث طی سالیان گذشته جزو یکی از نمایشگاه‌های مهم صنعتی شمرده می‌شود.

معرفی نمایشگاه بین‌المللی معدن و متالورژی، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته شیراز

 • آخرین رویداد برگزارشده: ۲۳ الی ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۲
 • محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی فارس

این رویداد بین‌المللی در سال جاری با هدف تکمیل زنجیره تولید برای دستیابی به محصولات و خدمات با ارزش افزوده بالاتر، دستیابی به آخرین فن‌آوری‌های نوین، ارائه ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و راه‌سازی، توسعه صنایع بالادستی و پایین‌دستی معدن، صنایع معدنی به منظور افزایش صادرات، انتقال و ارتقاء دانش و فناوری و توسعه تکنولوژی با در نظر گرفتن اهمیت بومی‌سازی و بهبود کیفیت سطح ایمنی در معادن در شیراز برگزار شد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *