پرکاربردترین سنسورهای قابل استفاده در مدیریت ناوگان
  • ۸۸۳
  • ۰
  • ا۷ دقیقه

سنسورهای قابل استفاده در سیستم مدیریت ناوگان

با افزایش قیمت خودرو و هزینه سوخت مصرفی محبوبیت استفاده از ردیاب به صورت روزافزون بین صاحبین خودرو، به ویژه مدیران ناوگان در حال افزایش است. چراکه راه‌حلی کارآمد و کم‌هزینه برای تأمین ایمنی و امنیت خودرو بشمار می‌رود.

حفظ امنیت خودرو، بهینه‌سازی عملکرد ناوگان‌، کنترل و صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودرو، اطلاع از زمان دقیق سرویس و افزایش طول عمر خودرو بخشی از امکاناتی است که با نصب ردیاب خودرو دریافت می‌شود.

ردیاب خودرو یک قطعه الکتریکی کوچک است که روی خودرو نصب‌شده و با استفاده از ماهواره‌های موقعیت‌یابی جهانی، اطلاعاتی از موقعیت لحظه‌ای خودرو برای مدیران ناوگان و صاحبین خودرو مخابره می‌کند. در چنین شرایطی امکان نظارت و ردیابی لحظه‌ای برای مدیران ناوگان و صاحبین خودرو فراهم می‌شود.

پس از پاسخ به این سؤال که “ردیاب خودرو چیست” به صورت دقیق‌تر به بخش‌های تشکیل دهنده‌ی آن می‌پردازیم. ردیاب خودرو از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل می‌شود. بخش سخت‌افزاری ردیاب با توجه نوع مصرف انواع مختلفی دارد.

این بخش عموماً شامل سنسور sensor یا حسگرهای متفاوتی است که متناسب با نیاز شخصی و حوزه‌ی فعالیت نوع آن مشخص می‌شود. سنسور بیکان، سنسور سوخت، سنسور شیب و سنسور وزن از مهم‌ترین سنسورهایی هستند که در سامانه مدیریت ناوگان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنسور BEACON چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور BEACON چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسورهای بیکان beacon فرستنده‌های کوچکی هستند که با استفاده از فناوری بلوتوث کم مصرف BLE امکان ارسال اطلاعات و پیام‌های دیجیتال را بر اساس موقعیت فراهم می‌کنند.

عملکرد سنسور بیکان beacon به این صورت است که اطلاعات را در قالب پیام‌های کوتاه و بی‌سیم به دستگاه‌های هوشمند اطراف ارسال می‌کند. این پیام‌ها غالباً شامل اطلاعاتی مرتبط با موقعیت مکانی سنسور است.

این سنسور sensor کاربردی در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال یکی از موارد مهم استفاده از سنسور بیکان beacon در ردیاب خودرو است که با ثبت اطلاعات مکانی خودرو به صورت پیوسته به عنوان ابزاری برای مدیریت ناوگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از اطلاعات دریافتی می‌توان موقعیت راننده را شناسایی کرده و آن را به سمت مسیرهای بهتری هدایت کرد.

از دیگر قابلیت‌های استفاده از سنسور بیکان بهبود عملکرد سیستم مدیریت ناوگان است؛ این سنسور sensor اطلاعات مربوط به وضعیت و عملکرد وسایل نقلیه را در زمان واقعی ثبت کرده و برای سامانه مدیریت ناوگان ارسال می‌کند.

اطلاعات دریافتی شامل سرعت، مصرف سوخت، دما و وضعیت فنی وسایل نقلیه می‌شود و به مدیران کمک می‌کند تا عملکرد وضعیت فنی وسایل نقلیه را نظارت کرده و هرگونه خطر یا مشکل را به سرعت تشخیص دهند.

سنسور بیکان beacon در ایمنی و امنیت خودرو نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. با استفاده از این سنسور، می‌توان نواحی خطرناک را تشخیص داده و رانندگان را از این خطرها آگاه کرد. همچنین در صورت سرقت وسیله نقلیه، به سادگی می‌توان موقعیت مکانی خودرو را تشخیص داد.

لزوم استفاده از سنسور سوخت در مدیریت ناوگان

معرفی کاربرد سنسور سوخت در ردیاب‌ها

سنسور سوخت یک ابزار تخصصی برای اندازه‌گیری سوخت مصرفی وسایل نقلیه است. این سنسور sensor عموماً به یک شی خارجی متصل شده و به واسطه آن اطلاعات را به سامانه مدیریت سوخت مخابره می‌کند.

با استفاده از این سنسور گزارش‌های دقیقی از کارکرد خودرو، موقعیت خودرو و وضعیت سلامت خودرو دریافت می‌شود.

بر اساس این اطلاعات می‌توان سوخت مصرفی خودرو را کنترل کرده، هرگونه نقص فنی که منجر به افزایش مصرف سوخت می‌شود را شناسایی و برطرف نمود و راهکارهایی جهت بهینه‌سازی مصرف سوخت پیاده‌سازی کرد.

لزوم استفاده از سنسور سوخت

فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک دستگاه خودرو باشید یا مدیر حمل و نقل یک ناوگان با بیش از پنجاه دستگاه خودرو، در هر صورت تأمین هزینه سوخت مصرفی یکی از پرهزینه‌ترین چالش‌های مالی محسوب می‌گردد، چراکه سوخت مصرفی بخش عمده هزینه‌های عملیاتی را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیریت میزان سوخت مصرفی و کنترل آن یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش هزینه و صرفه‌جویی در مصرف سوخت برای ناوگان‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود. به همین جهت استفاده از ابزاری برای نظارت و کنترل بر مصرف سوخت وسایل نقلیه راه حلی کارآمد برای ناوگان‌های حمل‌ونقل و صاحبین خودرو است.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت سوخت و ماژول‌هایی که وظیفه آن‌ها کنترل و نظارت بر مصرف سوخت است، گام موثری در جهت کاهش هزینه‌ها بشمار می‌رود.

ماژول‌های مجهز به سنسور سوخت قابلیت دسترسی به اطلاعاتی چون میزان سوخت خودرو و اطلاعات مصرفی آن، کنترل مخزن سوخت و برداشت غیرمجاز سوخت خودرو را در اختیار مدیران و تیم نظارت ناوگان یا سایر افرادی که از ماژول کنترل سوخت استفاده می‌کنند، قرار می‌دهد.

تحلیل و بررسی این اطلاعات چشم‌انداز دقیقی از مصرف بهینه سوخت و راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری ناوگان حمل و نقل می‌دهد.

رصد دقیق انحراف از حرکت با سنسور شیب

رصد دقیق انحراف از حرکت با سنسور شیب

سنسور شیب ابزاری است که به صورت تخصصی برای اندازه‌گیری زاویه شیب و ارتفاع جسم با توجه به نیروی جاذبه زمین، با دقت بالا طراحی‌شده است. از این سنسور با کارایی بالا در زمینه‌های گوناگون برای اندازه‌گیری شیب و بررسی تمایل به جهت‌گیری شی استفاده می‌شود.

سنسور شیب معمولاً در صنایع مختلفی از جمله ساخت‌وساز، هوافضا و حمل و نقل برای اطمینان از پایداری و ایمنی سازه‌ها، وسایل نقلیه و سایر اشیاء استفاده می‌شود.

برای مثال یکی از کاربردهای سنسور شیب در هواپیماها کمک به پیدایش جهت هواپیما با توجه به زاویه زمین است و به خلبان این امکان را می‌دهد تا موانع موجود هنگام پرواز مقابله کند.

سنسور شیب در صنعت حمل و نقل نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و به عنوان یکی از اصلی‌ترین سنسورهای ردیاب خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تشخیص تغییرات زاویه شیب، اطلاعات مربوط به وضعیت حرکت خودرو و کمک به حفظ پایداری خودرو از کاربردهای این سنسور در ردیاب خودرو است.

سنسور شیب تغییرات زاویه شیب خودرو را تشخیص می‌دهد و با ارسال اطلاعات دریافتی به سامانه مدیریت ناوگان و آگاهی بخشی از تغییرات ناگهانی و ورود به نواحی خطرناک از بروز حوادث احتمالی جلوگیری کند.

 همچنین این سنسور به‌طور خودکار تغییرات زاویه شیب خودرو در حالت خاموش را تشخیص می‌دهد بنابراین در زمان سرقت با اطلاع‌رسانی به موقع به حفظ ایمنی خودرو کمک کند.

یکی از کاربردهای مهم سنسور شیب برای خودروهایی است که بر روی کامیون و تریلر حمل می‌شوند.

این سنسور با اندازه‌گیری دقیق و لحظه‌ای شیب خودرو، می‌تواند تغییرات زاویه شیب را تشخیص دهد. این اطلاعات به مدیران ناوگان و رانندگان کمک می‌کند تا از حمل خودرو در شرایط نامناسب آگاه شوند و از خطرات احتمالی جلوگیری نمایند.

مانیتورینگ وزن بار در ناوگان‌ها با سنسور وزن

سنسور وزن و نقش آن در هوشمندسازی ناوگان حمل بار

در صنعت حمل و نقل، ساخت‌وساز، مدیریت و کنترل بار خودروها از اهمیت بالایی برخوردار است. با آگاهی از وزن بار حمل شده و تعادل بار در خودروهای حمل بار می‌توان بهره‌وری ناوگان حمل و نقل را افزایش داد.

اندازه‌گیری بار به صورت دستی موجب ثبت اعداد متفاوت و افزایش در صد خطا می‌شود. این مهم مدیران ناوگان را ملزم به ایجاد یک راهکار کاربردی جهت کاهش خطا و افزایش سرعت و بهره‌وری ناوگان حمل و نقل نموده است.

استفاده از سنسور sensor و اتصال آن به یک سیستم مانیتورینگ در ناوگان‌ها یکی از مهم‌ترین راهکارها برای رفع مشکلات مربوط به مدیریت بار خودروهاست.

سنسورهای وزن بار خودرو به عنوان یک فناوری پیشرفته و هوشمند، نقش مهمی در بهبود عملکرد و ایمنی در صنایع گوناگون ایفا می‌کنند. سنسور وزن، ابزاری تخصصی است که نیروی مکانیکی ورودی مانند بار، وزن یا فشار را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند که قابلیت پردازش و استفاده در برنامه‌های مختلف را داشته باشد.

دریافت اطلاعات دقیق درباره بار مورد حمل‌ونقل و وضعیت خودرو از دیگر مزیت‌های استفاده از سنسور وزن است؛ که به واسطه تحلیل و بررسی این اطلاعات کیفیت عملیات حمل‌ونقل را تا حد مطلوبی می‌توان ارتقا بخشید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *