مدیریت ناوگان حمل و نقل مواد غذایی و دارویی با ردیاب سازمانی
  • ۹۸۶
  • ۰
  • ا۷ دقیقه

سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست؟

سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل در واقع یک سیستم ترکیبی از یک سخت‌افزار تحت عنوان ردیاب خودرو و یک نرم‌افزار که در بین عموم به عنوان سامانه هوشمند مدیریت ناوگان شناخته می‌شود، تشکیل‌شده است. در مورد بخش سخت‌افزاری که در واقع اصلی‌ترین بخش محسوب می‌گردد باید به این نکته دقت کنید که ردیاب‌های خودرو انواع گوناگونی دارند که بر حسب نیاز سازمان می‌توانند از ماژول و سنسورهای مختلف برای آن‌ها استفاده شود.

برای ردیاب‌های مورد استفاده در ناوگان حمل و نقل به‌ویژه خودروهای یخچال دار عموماً از ردیاب‌هایی استفاده می‌شود که قابلیت نصب و استفاده از سنسورهای دما را داشته باشند. همان‌گونه که مشخص است این سنسور وظیفه اصلی مخابره اطلاعات دمایی را با توجه به قسمتی که دمای محیط آن اندازه‌گیری می‌شود بر عهده داشته و داخل یخچال، کانتینر یا موتور خودرو نصب می‌شود.

این سنسورها از طریق کابل به ردیاب ماهواره‌ای متصل شده و داده‌های دریافتی خود را این‌گونه مخابره می‌کنند. اطلاعات مخابره شده از این سنسورها در سامانه مدیریت ناوگان ثبت‌شده و در زمان نیاز، واحد مدیریت ناوگان بر اساس این اطلاعات و تحلیل‌های دریافتی قادر خواهد بود بهترین و سریع‌ترین تصمیم‌گیری‌ها را انجام نمایند.

سیستم مدیریت ناوگان خودرو چیست؟

چرا سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل  برای سازمان‌ها الزامی است؟

امروزه رقابت در صنعت حمل و نقل به داشتن ناوگان خودرویی ختم نمی‌شود بلکه امنیت و سرعت توزیع مواد، از موارد مهمی هستند که شرکت‌ها به واسطه‌ی آن از رقبای خود پیشی می‌گیرند.
نظارت بر زمان بارگیری، بررسی مسیر، شرایط ترافیکی راه، سرعت ماشین حمل بار، بررسی میزان سوخت مصرفی، نظارت بر عملکرد راننده، بررسی شرایط محیطی محل نگهداری محموله مواد غذایی، دارویی و مصرفی و زمان ترخیص بار از جمله چالش‌هایی هستند که مدیران ناوگان حمل و نقل و سایر افراد مرتبط با این کسب‌وکار با آن مواجه می‌شوند.
از آن جهت که کلیه‌ی موارد مذکور وابسته به عوامل انسانی و محیطی بوده و نیازمند نظارت لحظه‌ای هستند، کوچک‌ترین اختلال در موارد مطرح‌شده می‌تواند منجر به صدمات جبران ناپذیری گردد که در این بین اگر صحبت از ناوگان حمل‌ونقل مواد غذایی و دارویی باشد که زمان و سرعت عمل در آن بسیار تأثیرگذار است موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد و حتی می‌تواند تا جایی پیش برود که در نهایت منجر به از دست دادن بخشی از سرمایه شرکت‌ها شود.

در همین راستا افرادی که وظیفه مدیریت ناوگان خودروهای یخچال دار را به عهده دارند با چالش‌های جدی‌تری برای تجهیز وسایل نقلیه مواجه می‌شوند. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی و ابزار مدرن در این زمینه نقش موثری داشته و شرایط را برای مدیران و سایر افراد مشغول در صنعت حمل و نقل مواد غذایی و دارویی آسان کرده است.
نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مدیریت ناوگان یکی از این ابزارهای مدرن محسوب می‌گردند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با ارائه تحلیلی مبتنی بر داده در مورد مواردی چون؛ ایمنی، ردیابی خودرو، بارگیری و تخلیه محموله در زمان معین و… موجب کاهش هزینه‌ها و تسهیل فرایند مدیریت ناوگان می‌شوند.

چرا سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل برای سازمان‌ها الزامی است؟

برای داشتن یک سیستم ناوگان حمل و نقل کارآمد در حوزه پخش مواد غذایی و دارویی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

شرکت‌هایی که وظیفه حمل‌ونقل کالاهای فاسدشدنی را بر عهده دارند، برای اطمینان از سالم رسیدن محصولات شرایط پر ریسک و چالش‌برانگیزتری نسبت به سایرین دارند. بنابراین مدیریت ناوگان حمل و نقل در صنایع مواد غذایی، دارویی و بهداشتی نیازمند شرایطی است تا مدیران این ناوگان‌ها بتوانند با نظارت کامل و لحظه‌ای از سیستم حمل و نقل، نسبت به توزیع ایمن محصولات اطمینان حاصل کنند.

کلیدی‌ترین عنصر در صنعت حمل و پخش مواد غذایی، دارویی و بهداشتی، مدیریت کارآمد ناوگان خودرویی است چراکه عواملی چون زمان دقیق بارگیری و پیاده‌سازی، میزان باز و بسته بودن درب  یخچال‌ها، زمان به موقع تحویل و پخش سفارشات، عملکرد راننده و… تأثیر مستقیم بر کیفیت و امنیت توزیع این اقلام دارد. از این‌رو با توجه به نیازهای موجود در این حوزه، سیستم‌های مدیریت ناوگان همسو با پیشرفت تکنولوژی تغییر کرده و این تغییر هم در بخش نرم‌افزار و هم سخت‌افزارهای یک سیستم مدیریت ناوگان به وضوح مشهود است.

نرم‌افزار و سخت‌افزارهای مدیریت ناوگان این امکان را فراهم می‌کند تا واحد مانیتورینگ سازمان‌ها دید کاملی از عملکرد ناوگان، از لحظه‌ی بارگیری تا لحظه تخلیه بار در دست داشته باشند به گونه‌ای که؛ کلیه اطلاعات شامل جزیی‌ترین داده‌ها و پیچیده‌ترین مسائل در اختیار تیم نظارتی قرار گیرد.

 واحد مانیتورینگ ناوگان حمل و نقل می‌تواند به واسطه این اطلاعات نظارت کاملی بر سیستم حمل و نقل داشته باشند و با تحلیل داده‌های دریافتی، مواردی چون ایمنی خودرو، استفاده ناکارآمد سوخت و موارد جزیی‌تری مثل موقعیت مکانی وسیله نقلیه، شرایط ترافیک، سرعت و دمای یخچال‌ها را شناسایی کرده و با اشراف کاملی که بر نیازهای خود دارند بتوانند راهکارهایی در جهت بهبود کیفیت توزیع و افزایش رضایت مشتریان پیاده‌سازی نمایند.

مزایای نظارت بر دمای یخچال با نصب ردیاب خودرو چیست؟

مزایای نظارت بر دمای یخچال با نصب ردیاب خودرو چیست؟

به عنوان مسئول ناظر و یک مدیر ناوگان حمل و نقل مواد غذایی، دارویی، بهداشتی یا سایر مواد مصرفی تا حالا این امکان را داشته‌اید که دمای یخچال را به صورت لحظه‌ای چک کنید؟

تصور کنید در صورت تغییر دما یا هرگونه اختلال غیرمنتظره در لحظه، مدیر کنترل ناوگان و راننده، به صورت هم‌زمان هشدار مربوط به این اختلال را دریافت کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به حل آن اقدام نمایند. در چنین حالتی هیچ محموله‌ای فاسد نخواهد شد و در نتیجه هزینه‌های سازمانی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند که این امر خود سبب می‌گردد مشتریان شما از ایمنی و عملکرد کار شما اطمینان خاطر داشته باشند.

حال بیایید مسئله را تنها از دید راننده یک ناوگان حمل و نقل مواد غذایی و دارویی بررسی کنیم. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که رانندگان یکی از اصلی‌ترین نیروهای انسانی در فرایند حمل و نقل مواد غذایی هستند، پس اگر مزیتی برای محصول یا خدمتی در این حوزه مطرح می‌گردد حتماً باید مورد تائید رانندگان نیز باشد.

اگر برای سیستم‌های مدیریت ناوگان خودروهای یخچال دار فقط همین مزیت اطلاع دریافت هشدار در لحظه اختلال در دما را هم متصور شویم خواهیم دید که همین امر به ظاهر ساده سبب می‌گردد که رانندگان اطمینان خاطر داشته باشند که هیچ  اتفاق غیرمنتظره‌ای که از اختیار آن‌ها خارج بوده است و منجر به فاسدشدن محموله می‌شود، متوجه آن‌ها نخواهد شد علاوه بر این  ثبت شدن لحظه‌ای شرایط اعم از زمان دقیق بارگیری و وضعیت راه موجب می‌شود عملکردشان بر اساس صلاحیتشان سنجیده شده و در نتیجه به عنوان نیروی انسانی وفادار به سازمان عمل کنند.

نظارت بر ایمن بودن محموله تا لحظه‌ی تحویل  یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که در افزایش رضایت مشتریان تأثیر به سزایی دارد چراکه  مشتریان  یک سازمان با در نظر گرفتن کیفیت بالا ارسال و عملکرد اصولی مجموعه به مشتری دائمی تبدیل‌شده و به نوعی برای شما از طریق تبلیغات غیرمستقیم مشتریان جدیدتری نیز جذب می‌کنند.

قابلیت فراخوانی نزدیک‌ترین راننده یکی دیگر از مواردی است که یک سیستم مدیریت ناوگان کارآمد در اختیار شما قرار می‌دهد و همین امر سبب می‌شود که سرعت انتقال محموله افزایش‌یافته و به شما این امکان را می‌دهد محموله خود را از طریق نزدیک‌ترین ماشین هوشمند سازی شده با سیستم مدیریت ناوگان، ارسال و یا دریافت نمایید.

یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار مهم سامانه مدیریت ناوگان  فراهم آوردن شرایط ثبت و دریافت هشدارهای اعلام زمان سرویس دوره‌ای خودروها است که نتیجه‌ی آن بررسی و تعمیر ایرادات کوچک و به موقع و جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ‌تر در صورت رسیدن به زمان بحران می‌شود.

موارد مذکور به سازمان کمک می‌کند تا با فراهم کردن شرایط ایده آل از سایر رقبای خود در زمینه حمل و نقل کارآمد پیشی بگیرند و هزینه‌های اضافی سازمان را به حداقل برساند و از این طریق در طول زمان مشتریانی وفادار کسب کند.

بهترین ردیاب‌های خودرو مناسب ناوگان حمل مواد غذایی و دارویی

بهترین ردیاب‌های خودرو  مناسب ناوگان حمل مواد غذایی و دارویی:

یکی از نمونه‌های کاربردی و پرفروش میان انواع ردیاب خودرو در بازار ایران که مجهز به سنسور دما بوده و گزینه‌ای مناسب جهت نصب و فعال‌سازی برای ناوگان حمل و نقل مواد غذایی و داروی است، ردیاب خودروی مدل +X5 شرکت دانش‌بنیان رادشید است.

این ردیاب با قابلیت‌های بالا و قیمت مناسب یک انتخاب هوشمندانه و کاربردی برای مصارف سازمانی است که نظارت لحظه‌ای بر عملکرد رانندگان و شرایط محیطی در جهت تأمین امنیت، کنترل و کاهش هزینه‌های سازمانی را عملی می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این ردیاب می‌توان به قابلیت افزودن سنسور دما، میکروفون و آنتن دهی بسیار بالا حتی در نقاطی با آنتن دهی بسیار ضعیف اشاره کرد.

سخن نهایی:

تجهیز خودروهای ناوگان حمل و نقل به یک سیستم مدیریت هوشمند ناوگان راه حلی عملی برای بهبود کیفیت عملکرد کلی سازمان، افزایش رضایت مشتریان داخل و خارجی، کاهش هزینه‌های سازمانی و افزایش حاشیه سود سازمان می‌شود.

این ابزار نوین به عنوان دستیار هوشمند تیم مانیتورینگ عمل کرده و در مسیر رشد سازمان نقش کلیدی و سازنده‌ای را ایفا می‌کند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *