DSRC چیست؟

  • 745
  • 0
  • ا1 دقیقه

DSRC چیست؟

DSRC یک فناوری ارتباطی رو به گسترش است که با هدف برقراری ارتباط محلی بی­ سیم برای کاربران ثابت و متحرک با نرخ بالای انتقال داده ارائه شده است.

استاندارد اختصاصی این فناوری با نام 802.11p برای کاربرد دسترسی بی­ سیم در محیط های خودرویی (WAVE)  توسط موسسه IEEE تدوین شده و در 15 جولای سال 2010 انتشار یافته است.

این فناوری یک بستر ارتباطی یکپارچه از نوع بی­ سیم میان تجهیزات رادیویی پیش­ بینی شده در بخش الکترونیک خودرو با تجهیزات مشابه در خودروهای دیگر و تجهیزات رادیویی نصب شده در کنار مسیرهای عبور خودروها ایجاد می­ کند که کاربردهای بسیار متنوع در سامانه­ های حمل­ و نقل هوشمند را ممکن می­ سازد و از این نظر یک نقطه عطف در یکپارچگی و هوشمند سازی سامانه­ های حمل­ و نقلی محسوب می­ شود.

کاربردهای قابل حصول از طریق ایجاد این بستر، قابلیت­ های ویژه­ای را برای فناوری DSRC در حوزه ITS ایجاد کرده و آن را در بین سایر فناوری­ ها منحصربه‌فرد نموده است.

این فن آوری که می تواند جهت مصارف ارتباطات خودرویی (V2V) و خودرو و پایگاه های ثابت ( V2I ) استفاده گردد.

برخی از اطلاعات درج شده در این صفحه از وب سایت سازمان جهاد دانشگاهی شریف نقل قول گردیده است.

این مجموعه به عنوان یک پایگاه و رفرنس علمی از اوایل پیدایش و تعریف این تکنولوژی اقدام به طراحی و بومی سازی آن نموده است که خوشبختانه به عنوان یک موسسه علمی ایرانی در جایگاه مناسبی برای تولید این محصول قرار گرفته است.

لازم به ذکر است به دلایل گوناگونی و با توجه به جدید بودن این تکنولوژی هنوز (موقع نگارش این متن مرداد ماه 95) ماژول این محصول توسط شرکتهای معتبر خارجی به عنوان یک ماژول فراگیر ارائه و تولید نگردیده است.

البته به غیر از این مجموعه, مجموعه های دیگری نیز اقدام به تولید و حتی ساخت نمونه هایی از این محصول را در ایران نموده اند که می تواند نشان دهنده پویایی و ارتقا علمی شرکتهای خصوصی در ایران باشد.

 

در زیر چند مقاله مفید در مورد این تکنولوژی جهت دانلود قرار گرفته است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ