DSRC چیست؟

  • ۲۰۸۳
  • ۰
  • ا۱ دقیقه

DSRC چیست؟

DSRC یک فناوری ارتباطی رو به گسترش است که با هدف برقراری ارتباط محلی بی­ سیم برای کاربران ثابت و متحرک با نرخ بالای انتقال داده ارائه شده است.

استاندارد اختصاصی این فناوری با نام ۸۰۲.۱۱p برای کاربرد دسترسی بی­ سیم در محیط های خودرویی (WAVE)  توسط موسسه IEEE تدوین شده و در ۱۵ جولای سال ۲۰۱۰ انتشار یافته است.

این فناوری یک بستر ارتباطی یکپارچه از نوع بی­ سیم میان تجهیزات رادیویی پیش­ بینی شده در بخش الکترونیک خودرو با تجهیزات مشابه در خودروهای دیگر و تجهیزات رادیویی نصب شده در کنار مسیرهای عبور خودروها ایجاد می­ کند که کاربردهای بسیار متنوع در سامانه­ های حمل­ و نقل هوشمند را ممکن می­ سازد و از این نظر یک نقطه عطف در یکپارچگی و هوشمند سازی سامانه­ های حمل­ و نقلی محسوب می­ شود.

کاربردهای قابل حصول از طریق ایجاد این بستر، قابلیت­ های ویژه­ای را برای فناوری DSRC در حوزه ITS ایجاد کرده و آن را در بین سایر فناوری­ ها منحصربه‌فرد نموده است.

این فن آوری که می تواند جهت مصارف ارتباطات خودرویی (V2V) و خودرو و پایگاه های ثابت ( V2I ) استفاده گردد.

برخی از اطلاعات درج شده در این صفحه از وب سایت سازمان جهاد دانشگاهی شریف نقل قول گردیده است.

این مجموعه به عنوان یک پایگاه و رفرنس علمی از اوایل پیدایش و تعریف این تکنولوژی اقدام به طراحی و بومی سازی آن نموده است که خوشبختانه به عنوان یک موسسه علمی ایرانی در جایگاه مناسبی برای تولید این محصول قرار گرفته است.

لازم به ذکر است به دلایل گوناگونی و با توجه به جدید بودن این تکنولوژی هنوز (موقع نگارش این متن مرداد ماه ۹۵) ماژول این محصول توسط شرکتهای معتبر خارجی به عنوان یک ماژول فراگیر ارائه و تولید نگردیده است.

البته به غیر از این مجموعه, مجموعه های دیگری نیز اقدام به تولید و حتی ساخت نمونه هایی از این محصول را در ایران نموده اند که می تواند نشان دهنده پویایی و ارتقا علمی شرکتهای خصوصی در ایران باشد.

 

در زیر چند مقاله مفید در مورد این تکنولوژی جهت دانلود قرار گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *