سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS چیست؟

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) ساز و کاری جهت ذخیره ، مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی مهیا می سازد و جهت کار همزمان با اطلاعاتی که وابستگی مکانی (جغرافیایی) و توصیفی دارند، طراحی شده است.

تعریف بالا یک تعریف کلی, با متغیرهای فراوان جهت این سیستم میباشد که شاید درک این سیستم را کمی سخت نماید, در زیر سعی میشود با مثالهایی, تعریفی ساده تر از این سیستم بسیار پرکاربرد نمود.

در تعریف های کاربردی تر میتوان به سیستمی اطلاق گردد که امکان ثبت اطلاعات هر قسمت از نقشه و اصطلاحاً لایه ها را بصورت مجزا داشته باشد و بتوان پس از ثبت آنها بصورت لایه به لایه اطلاعات را تکمیل , تفکیک و کنترل نمود.

سيستم اطلاعات جغرافيايی

در چنین سیستمی میتوانید به دلخواه لایه های کاربردی خود را بر روی هم قرار داده و بسته به نیازهای هر منطقه یا كشور در بخش های مختلف (مانند مطالعات زیست محیطی، برنامه ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیك شهری، مدیریت ناوگان, تهیه نقشه های پایه، مدیریت كاربری اراضی، خدمات بانكی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب،گاز، و..) استفاده نمود.

 برای مشخص شدن این سیستم لازم است یک مثال عملی زد: 

فرض کنید کشاورزی در یک منطقه وسیع چند هکتاری اقدام به کشاورزی مینماید, در ابتدا نقشه هایی از ناهمواریهای زمین و جنس خاک تهیه میشود.

در اقدام بعدی سعی میشود عملیات شخم زنی متناسب با ناهمواریهای زمین انجام گیرد, که میتوان نقشه آن هم به سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS اضافه نمود.

سيستم اطلاعات جغرافيايی

در مرحله بعدی, عملیات بذر افشانی انجام میشود که با توجه به ساختار زمین میتواند بذرهای متفاوت و یا حتی پخش متفاوت انجام گیرد, نقشه این عملیات هم به تفکیک بذر به سیستم GIS اضافه میگردد.

در مرحله بعد آفت زدگی محصول, سم زدایی, و میزان برداشت محصول و بهره وری سیستم …….. هر کدام به تفکیک به سیستم GIS اضافه میشود.

حال کافی است این عملیات چندین بار انجام گیرد. شما هم اکنون سیستمی خواهید داشت که با قرار دادن نقشه های مختلف و مشخص نمودن میزان بهره وری درسال آینده تصمیم به عملیات بذر افشانی در موقعیت های خاص, مکانهای خاص نمود که بالاترین سود را به شما برساند.

 

سیستم اطلاعات جغرافیایی

 

کاربرد GIS در مدیریت ناوگان:

در زمینه مدیریت ناوگان نیز بنا به نقشه های خاصی که ارگانها و شرکتها تهیه می نمایند و با اضافه نمودن آنها به سیستم GIS, اقدامات لازم جهت مدیریت بهتر را فراهم میسازد.

برای نمونه نقشه ای که یک شهرداری از کوچه ها به تفکیک پلاک تهیه می نماید بعد از قرار گرفتن در مجموعه نقشه های وب سایت رادشید میتواند دقت مدیریت آنها را جهت مدیریت ناوگان خود مثلا برای جمع اوری زباله و برنامه ریزی دقیق تر افزایش دهد.

یا یک شرکت پخش فراورده های خوراکی با نقشه هایی که از توزیع کننده ها دارد و اضافه کردن آن  به سرویس GIS رادشید می تواند مدیریت بهینه ای برای خودروهای خود داشته باشد.

رادشید با داشتن قابلیت GIS Server و اضافه نمودن نقشه های شما میتواند به مبحث مدیریت ناوگان شما کمک بسزایی داشته باشد.

لینک کوتاه : https://radshid.com/?p=3549

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ