دستگاه پی دی ای(PDA)، هند هِلد و دیتاکالکتور

Personal digital assistant

دستگاه پی دی ای (PDA) که بسیاری آن را با عناوین دیگری نظیر هندهِلد، دیتاکالکتور، دستیار دیجیتال شخصی و کامپیوتر موبایلی می‌شناسند، درواقع گوشی‌هایی هوشمند با استانداردهایی خاص و متفاوت از گوشی‌های هوشمند معمولی نظیر، بدنه بسیار مقاوم در برابر ضربه، پاشش آب، تغییرات دمایی نظیر رطوبت بالا، سقوط و موارد دیگری هستند.

از دستگاه‌های PDA در شرکت‌ها و سازمان‌هایی که نیاز به جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات با سرعت و دقت عمل بالا داشته و یا محیط‌های کاری صنعتی با شرایط خاص آب و هوایی هستند، استفاده می‌شود. ازجمله این مکان‌ها می‌توان به انبارهای محصولات جهت انبارداری و انبارگردانی و در خطوط تولید صنعتی نظیر فولاد، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق جهت ثبت اطلاعات با دقت بالا و به حداقل رساندن خطاهای انسانی اشاره نمود.

دستگاه پی دی ای یا همان هند هلد همان‌گونه که در فوق هم به آن اشاره شد با توجه به تأثیری که در افزایش سرعت و دقت کار داشته و درصد اشتباهات و مغایرت ناشی از خطاهای انسانی به دلیل سهل‌انگاری و شرایط سخت‌کاری را کاهش می‌دهند،  سبب صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای در زمان و هزینه‌های عملیاتی سازمان‌ها می‌گردند.

PDA های صنعتی که بسیاری آن را با اسامی هند هلد و یا دستیار دیجیتال می‌شناسند، درواقع گوشی‌های موبایل هوشمندی هستند که از تفاوت عمده‌ای که از آن به‌عنوان صنعتی بودن یاد می‌شود برخوردار هستند.

درواقع دستگاه‌های پی دی‌ای در مکان‌هایی مورداستفاده قرار می‌گیرند که گوشی‌های موبایل معمولی در آنجا کار نمی‌کنند یا کارایی‌های لازم را ندارند.

ازجمله این مکان‌ها می‌توان به انبارهای نگهداری کالاها، خط تولید فولاد و یا بنادر که دارای شرایط متفاوتی نظیر آب‌وهوای خاص، رطوبت بالا هستند و یا حتی احتمال ضربه و آسیب به دستگاه‌ها وجود دارد، اشاره نمود.

علاوه بر شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی، عوامل دیگری نیز سبب ترجیح این دستیارهای دیجیتال صنعتی به نمونه‌های معمولی آن گردیده است و آن دارا بودن قابلیت‌های کاربردی موردنیاز صنایع نظیر قابلیت NFC، RFID یا بارکد اسکنر است.

از میان قابلیت‌های ذکرشده از NFC و RFID بیشتر در انبارها و برای مدیریت محصولات و نیز تگ کردن لاگ‌شیت‌ها در نیروگاه‌ها، خط تولید فولاد و خط تولید صنایع استفاده می‌گردد.

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دستگاه‌های پی دی‌ای صنعتی (PDA) که بسیاری از مشتریان ما از آن استفاده می‌کنند، ثبت اطلاعات است و مخاطب اصلی آن‌ها خطوط تولیدی صنایع، پتروشیمی و نیروهای تولید برق هستند.

درواقع در این کارخانه‌ها و خطوط تولید با استفاده از دستگاه پی دی‌ای صنعتی (PDA) مجهز به نرم‌افزار لاگشیت توانسته‌اند علاوه بر سرعت بخشیدن و سهولت به کارها، عملکرد و راندمان خود را با کاهش تأثیر نیروی انسانی و درنتیجه کاهش خطاهای انسانی در اثر سهل‌انگاری، خستگی و شرایط کاری نامناسب به حداکثر برسانند و همین امر سبب گردیده که استفاده از پی دی‌ای (PDA) در میان صنایع به‌ویژه صنایع مادر و تولیدکننده با استقبال زیادی مواجهه گردد.

با توجه به آنچه در فوق به آن اشاره نمودیم می‌توان عنوان نمود که اولویت اصلی استفاده از دستیارهای دیجیتال صنعتی در وهله اول قابلیت‌های سخت‌افزاری خاص آن نظیر ضدضربه بودن، ضد گردوغبار، ضد آب بودن و نیز تحمل درجه حرارت بالا هست و پس‌ازآن قابلیت‌های دیگری نظیر داشتن بارکد اسکنر، NFC و RFID عاملی برای انتخاب و استفاده از این گجت‌های صنعتی است.

با توجه به خاص بودن ماهیت دستگاه پی دی‌ای (PDA) و موارد مصرف آن، تولیدکنندگان این محصول در جهان محدود بوده و نمی‌توان برای این محصول به دنبال برند شناخته‌شده و نام آشنایی بود.

ازآنجایی‌که دستگاه پی دی‌ای ماهیتاً گوشی‌های هوشمندی باقابلیت خاص هستند با نگاهی به بازار تولید این محصولات به برندهایی نظیر Caterpillar و مدل‌های مشابه آن می‌رسیم که اگرچه به دلیل ظاهر مستحکمی که دارند این ذهنیت را ایجاد می‌کنند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان پی دی‌ای (PDA) استفاده کرد، اما در عمل این مدل گوشی‌ها عملکرد اصلی PDA را نداشته و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین PDA صنعتی در نظر گرفت.

درواقع می‌توان گفت در بازار تولیدات این محصول صنعتی نمی‌توان به دنبال PDA با برند معروف و شناخته‌شده بود چراکه اکثر هندهلدهای صنعتی تولیدشده توسط تولیدکنندگان اندکی که در سراسر جهان وجود دارند به‌صورت NONAME تولید و درنهایت پس از آماده‌سازی با نام تجاری برند سفارش‌دهنده به بازار عرضه می‌شوند.

دراین‌بین 95 درصد از دستگاه‌های پی دی‌ای صنعتی در چین و توسط 2 یا 3 شرکت خیلی معروف که معروفیتشان در خط تولیدشان است، توسط برندهای معروف سفارش داده‌شده و به اسم آن‌ها وارد بازار می‌شوند.

آنچه دراین‌بین حائز اهمیت است توجه به این نکته است که ازلحاظ کیفی هیچ تفاوتی بین این تولیدات وجود ندارد.

دستگاه پی دی‌ای صنعتی رادشید نیز ازاین‌دست هستند و به سفارش شرکت رادشید تولید و با گارانتی و ضمانت به مشتریان عرضه می‌گردد.

بله در ایران شرکت صاایران تنها برای شرکت‌های نظامی با سفارش محدود چنین محصولاتی رو تولید و به آن‌ها عرضه می‌کند.

البته شایان‌ذکر است که شرکت‌هایی در اروپا و آمریکا نیز همانند صاایران وجود دارند که تنها برای مصارف نظامی آن‌هم باقیمت‌های خیلی بالا و با تعداد محدود و تحت سفارش اقدام به تولید گجت‌های صنعتی نظیر دستگاه‌های پی دی‌ای صنعتی می‌کنند و با توجه به اینکه این گجت‌های صنعتی قیمت بالایی داشته و هم شرایط تحریم به‌گونه‌ای است که خود این شرکت‌ها امکان همکاری با شرکت‌های ایرانی را ندارند لذا دسترسی مستقیم به محصولات این شرکت‌ها برای شرکت‌های ایرانی متقاضی این محصولات وجود ندارد.

اصلی‌ترین مزیت هند هلد صنعتی یا همان دیتاکالکتور ضدضربه بودن آن و صفحه‌نمایش با استاندارد IPS است که قابلیت تحمل ضربه تا 10 کیلوگرم را دارا است.

هند هلد‌های صنعتی همچنین بسته به مدل‌های مختلف دارای بدنه ضدآب با استانداردهای متفاوت از IP65 گرفته تا IP67 هستند، به‌عنوان‌مثال در مدل‌های با استاندارد IP67 حتی در صورت افتادن PDA تا عمق نیم متر زیرآب هم مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی‌گردد.

علاوه بر موارد ذکرشده قابلیت ضد گردوغبار بودن هند هلد سبب می‌گردد که در مقابل هر نو ذراتی نفوذناپذیر باشد. این دستگاه دیتاکالکتور (هند هلد) تا 95 درصد در برابر رطوبت مقاوم است و این بدان معنی است که حتی در شرجی‌ترین شرایط آب و هوایی نظیر بنادر که رطوبت بالایی دارند نیز مشکلی برای این دستگاه پیش نخواهد آمد.

قابلیت دیگری که می‌توان برای دستگاه پی دی‌ای در نظر گرفت این است که اگر از ارتفاع 1.5 متری از دست افراد بر زمین بیفتد مشکل جدی برایش پیش نمی‌آید چراکه علاوه بر محکم بودن بدنه دستگاه بُرد درون آن یکپارچه و یک‌تکه بوده و در صورت ضربه خوردن دستگاه آسیب جدی نمی‌بیند.

تمام موارد ذکرشده مزیت‌های ساختاری دستگاه PDA بودند اما مزیت‌های دیگری هم وجود دارند که به‌ویژه در بحث ثبت اطلاعات و اسناد با کاهش خطای انسانی و افزایش بهره‌وری سازمان‌ها کمک بسزایی دارند، ازجمله این قابلیت‌ها می‌توان به سوارشدن بارکد اسکنرهای لیزری تک‌بعدی، دوبعدی و یا قرائت گر RFID و NFC اشاره نمود.

درواقع اسکنر موجود درگوشی‌ها عکس‌ها را تحلیل می‌کند و این در حالی است که بارکد اسکنر لیزری دستگاه‌های PDA در لحظه و با سرعت خیلی بالا نقاط که درواقع همان کدهای 0 و 1  درون QR کد است را تحلیل می‌کنند و به همین دلیل سرعت خیلی بالایی در اسکن خواهند داشت.

با توجه به سفارشی‌سازی بودن گجت‌های صنعتی بنا بر ماژول‌های درخواستی مشتریان امکان نگهداری دستگاه بر اساس نیازهای متفاوت سازمان‌ها و ارگان‌ها، در انبار وجود نداشته و برای خرید این دستگاه‌ها شرکت متقاضی باید ابتدا سفارش‌های خود را به‌صورت دقیق به شرکت رادشید اعلام و پیش پرداختی بابت سفارش خود انجام دهد، پس‌ازآن شرکت رادشید نیز اقدام به سفارش گذاری برای تولیدکننده اصلی نموده و پس از 60 تا 90 روز دستگاه به مشتری تحویل و مابقی مبلغ اخذ می‌گردد.

با سرچی ساده در اینترنت به‌راحتی می‌توان دید که گجت‌های صنعتی رادشید در مقایسه با مدل‌های مشابه به‌مراتب قیمت کمتری داشته و این تفاوت قیمت به دلیل نحوه ثبت سفارش است.

درواقع اگرچه با سفارش گذاری، سرعت دریافت کالا توسط مشتری پایین می‌آید اما از طرف دیگر قیمت تمام‌شده برای دستگاه به‌مراتب کمتر می‌شود چون درروش سفارش گذاری مبلغی که شرکت‌ها برای خواب انبار بر روی قیمت دستگاه محاسبه می‌کنند، در نظر گرفته نمی‌شود که این مبلغ در حد 10 تا 15 درصد اختلاف قیمت ایجاد می‌کند.

اگرچه انتخاب بین مدل خوب و بد و یا انتخاب بین مدل اندرویدی و ویندوزی در میان دستگاه‌های دیتاکالکتور یک انتخاب سلیقه‌ای و بر اساس نیاز سازمان مدنظر است اما معیارهایی وجود دارند که می‌توانند در انتخاب مدل مدنظر به شما کمک کند.

یکی از مهم‌ترین اختلافات هند هلد صنعتی اندرویدی و ویندوزی در تنوع مدل‌های تولیدشده آن‌ها است به‌گونه‌ای که  هند هلد اندرویدی دارای تنوع بیشتری نسبت به هند هلد ویندوزی است به‌عنوان‌مثال هندهلدهای اندرویدی در مدل‌های 4،5 و 6 اینچی به بازار عرضه‌شده‌اند حال‌آنکه هند هلد ویندوزی تنها محدود به یک مدل 6 اینچی می‌گردد اما در عوض PDA صنعتی مدل ویندوزی در مقایسه با مدل اندرویدی کمتر نیاز به آپدیت دارند و این در حالی است که در مدل‌های اندرویدی هرچند وقت یک‌بار آپدیت جدیدی برای دستگاه می‌آید و با هر بار انجام آپدیت قابلیت‌هایی نظیر بارکد اسکنر و NFC از دسترس خارج‌شده و دیگر کار نمی‌کنند.

مقدار حافظه RAM دستگاه‌های PDA رادشید با توجه به تنوع مدل‌ها بین 2 تا 4 گیگابایت و میزان حافظه داخلی بین 16 تا 64 گیگابایت متغیر است.

علاوه بر این در اکثر مدل‌ها امکان اضافه نمودن حافظه جانبی نیز وجود دارد.

بله باتری دستگاه‌های PDA باتری‌هایی باقابلیت 4000 تا 5000 میلی‌آمپر ساعت هستند که بسته به نوع استفاده می‌تواند 2 تا 3 روز شارژ نگه‌دارند، نکته قابل‌توجه در مورد PDA این است که به دلیل داشتن خروجی OTG می توان از آن به‌عنوان پاوربانک نیز استفاده نمود.

شارژ کردن هندهلدها مثل گوشی‌های معمولی و از طریق شارژر صورت می‌پذیرد، برخی از مدل‌ها نیاز به شارژر USB داشته و برخی دیگر با شارژرهای TYPEC

صفحه‌نمایش پی دی‌ای صنعتی رادشید بین 4 تا 6 اینچ و باقابلیت IPS است که کیفیت خوب و قابل قبولی را برای این دستگاه ایجاد نموده است.

نرم‌افزار لاگ‌شیت یک نرم‌افزار اندرویدی است که بر روی PDA نصب و برای دسترسی اپراتورها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درواقع نحوه عملکرد این نرم‌افزار با استفاده از PDA به این صورت است که اپراتورها در زمان ورود به نرم‌افزار با واردکردن نام کاربری و پسورد خود و بر اساس وظیفه و نقشی که برایشان تعیین‌شده وارد نرم‌افزار می‌شوند.

اگر بخواهند به فرم‌های تعریف‌شده توسط سوپروایزر خود که با یک tag قفل‌شده‌اند دسترسی داشته باشند، باید PDA خود را به تگ موردنظر نزدیک کرده و از طریق تگ NFC قفل نرم‌افزاری را بازنمایند تا بتوانند اطلاعات درون فرم موردنظر را مشاهده نموده و در زمان تعیین‌شده برای پر کردن فرم اقدام و مجدداً از آن خارج شوند.

اگرچه چنین عملکردی در ابتدا ممکن است ساده به نظر برسد اما همین فرآیند ساده تا حد بسیاری توانسته است، بازدهی و بهره‌وری سازمان‌های مورداستفاده از این نرم‌افزار را افزایش دهد، زیرا با توجه به نحوه عملکرد نرم‌افزار لاگشیت، شخص برای انجام وظایفش ملزم به حضور در محل و انجام آن در زمان تعیین‌شده است و هیچ شخص دیگری نمی‌تواند بدون اطلاع سوپروایزر و خود آن شخصی به‌جای او به اطلاعات و وظایفش دسترسی داشته باشد.

همچنین چون ثبت اطلاعات به‌صورت دستی انجام نمی‌پذیرد خطاهای ناشی از خستگی و یا اشتباهات نیروی انسانی به حداقل رسیده و مهم‌تر آنکه تا پیش از استفاده از نرم‌افزار لاگشیت، ثبت اطلاعات بر روی فرم‌های کاغذی انجام می‌گرفت که با توجه به حجم بالای اطلاعات ثبتی سازمان‌ها و شرکت‌ها به فرم‌های کاغذی زیادی برای ثبت و همچنین محل جداگانه‌ای برای بایگانی آن‌ها نیاز بود که دیگر با این روش عملاً هیچ‌یک از این دو مشکل وجود نخواهد داشت.

بله کلیه گجت‌های صنعتی رادشید شامل هند هلد، لپ‌تاپ صنعتی و تبلت صنعتی دارای 6 ماه گارانتی و 1 سال ضمانت تأمین قطعات و خدمات دارند و شرکت تعهد می‌کند هر قطعه‌ای که دچار خرابی و یا مشکل شود را تأمین نمایید.

درواقع کلیه گجت‌های صنعتی ما با برند رادشید و گارانتی و ضمانت رادشید به مشتری تقدیم و شرکت متعهد می‌گردد برای تأمین دستگاه همکاری کند.